HDD, lepiej znana jako dysk twardy, należy do najczęściej montowanych w komputerach pamięci masowych. Chociaż od pewnego czasu ma sporą konkurencję w postaci SSD. Ale czym właściwie różnią się te dwie technologie i dlaczego je wybieramy?

HDD to rodzaj pamięci masowej wykorzystującej nośnik magnetyczny. Dysk nazywany jest twardym ze względu na twardy materiał podłoża dla tego nośnika. W odróżnieniu od elastycznego podłoża dyskietek, które, w czasach gdy przyjęła się ta nazwa, były jeszcze w powszechnym użyciu. Już samo to świadczy o dość zaawansowanym wieku technologii HDD. Czy podobnie jak dyskietki odejdzie wkrótce do lamusa?

Co to takiego HDD i czym się różni od SSD?

Dysk HDD nazywany jest również dyskiem talerzowym, jego podstawowym elementem jest bowiem wirujący talerz lub zespół talerzy, umieszczony w hermetycznej obudowie. Jest on zwykle wykonany z aluminium i pokryty nośnikiem magnetycznym. Zapis i odczyt odbywają się tu za pomocą głowicy lub głowic umieszczonych na ruchomych ramionach.

Z kolei SSD to pamięci masowe działające w oparciu o pamięci półprzewodnikowe. W odróżnieniu od dysków twardych nie zawierają one części ruchomych, dzięki czemu nie są tak narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Dla kogo dysk talerzowy?

Pomimo rosnącej popularności SSD dyski twarde nie wychodzą z użytku. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Dyski HDD wykorzystywane są przy wszelkiego rodzaju budżetowych rozwiązaniach. Szczególnie jeśli potrzebujemy dużej pojemności. Stosunek ceny do pojemności wciąż sprawia, że dysk HDD dla wielu osób może okazać się atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Wady dysków HDD

Oprócz czynnika ekonomicznego niewiele przemawia na korzyść dysków talerzowych. Napędy półprzewodnikowe oferują zdecydowanie lepszą wydajność. Urządzenia te są znacznie szybsze, a w przypadku laptopów wydłużają czas pracy na baterii. Ze względu na swoją konstrukcję dysk twardy jest również o wiele bardziej podatny na różnego rodzaju awarie mechaniczne.

Więcej informacji o dyskach HDD znajdziecie na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/jak-dziala-dysk-hdd/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here