Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego studia. To właśnie od niego w dużej mierze zależy jakość fotografii oraz ujęć. Ponadto umożliwia uzyskanie niezwykle oryginalnych efektów, które bez oświetlenia byłyby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia. 

Do niedawna światło studyjne było kojarzone wyłącznie z lampami charakteryzującymi się nie tylko dużymi rozmiarami, ale również ogromnym zapotrzebowaniem na energię. Obecnie wielu producentów stawia na kompaktowe rozwiązania, które cechują się mobilnością, zapewniając niższe koszty eksploatacji.

Światło studyjne – informacje techniczne

Lampy studyjne coraz częściej są wyposażone w wysokowydajne diody LED, które charakteryzują się nie tylko długą żywotnością, ale również energooszczędnością. Ponadto, w przeciwieństwie do standardowych żarówek, nie emitują dużych ilości ciepła, co w przypadku długiej sesji zdjęciowej jest niezwykle istotne.

  • Jednym z najważniejszych parametrów lampy jest jej moc. W przypadku modeli LED, diody emitują bardzo jasne światło, które równomiernie rozświetli nawet duże pomieszczenie.
  • Kolejną istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest konstrukcja. Warto wybierać modele charakteryzujące się lekką, aczkolwiek wytrzymałą obudową, odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Zaletą konstrukcji wykonanych z aluminium jest długa żywotność i skuteczna kontrola termiczna.
  • Oświetlenie studyjne powinno cechować się szeroką funkcjonalnością, dlatego niezwykle ważne jest płynne ściemnienie i rozjaśnianie w całym zakresie działania lampy. Ta cecha jest szczególnie istotna podczas nagrywania.
  • Kolejną ważną cechą jest brak migotania przy ustawieniu dowolnej ilości klatek na sekundę oraz w przypadku różnego kąta otwarcia migawki. Ta cecha zapewnia szybszą, a co za tym idzie, bardziej efektywną pracę.
  • Szeroki zakres temperatury barwowej oświetlenia studyjnego zapewnia wszechstronne wykorzystanie sprzętu, dlatego warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w funkcję tego typu.

Dodatkowa funkcjonalność

Coraz większą popularnością cieszą się gotowe do pracy zestawy, w skład których wchodzą dwie wysokowydajne lampy umożliwiające oświetlenie zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń, niezbędne okablowanie, w tym zasilacze i przewody zasilające oraz lekka, aczkolwiek wytrzymała walizka zapewniająca bezpieczeństwo całego sprzętu podczas transportu i przechowywania. Wybrani producenci oferują dodatkowy moduł, który umożliwia bezprzewodowe sterowanie nie tylko jasnością, ale również temperaturą barwową lamp poprzez Bluetooth lub DMX. Ponadto możliwość błyskawicznej instalacji płytki baterii typu Golden Mount lub V-mount pozwala na używanie akumulatorów, dzięki czemu można korzystać z oświetlenia w praktycznie każdych warunkach. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na łatwość montażu i demontażu całego zestawu. Im czas potrzebny do uruchomienia oświetlenia jest krótszy, tym bardziej komfortowo będzie przebiegać praca, zwłaszcza w sytuacji częstej zmiany pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here