Od co najmniej kilku lat panuje przekonanie, że nowoczesne systemy operacyjne, takie jak choćby Windows 10 lub Windows 11 albo nowy iOS nie wymagają instalowania programu antywirusowego. Wbrew pozorom nie jest to rozsądne podejście. Brak antywirusa albo darmowy antywirus to zdecydowanie za mało. Przekonaj się dlaczego!

Antywirus Windows 10/11 — dlaczego Defender nie wystarcza?

Płatny antywirus Windows 10/11 jest koniecznością przede wszystkim dlatego, że Windows Defender nie wystarcza. Podobnie również darmowy antywirus nie jest na tyle na skuteczny, abyś czuł się bezpiecznie. Trzeba pamiętać o tym, że złośliwe oprogramowanie bardzo często tworzone jest specjalnie pod Windows Defender. Twórcy złośliwego oprogramowania mają bowiem świadomość, że sporo osób ogranicza się do wyłącznie wgranego w Windowsa Defendera. W związku z tym istnieją wirusy, które z łatwością omijają wgrany w Windowsa program antywirusowy.

Windows Defender dobrze współpracuje również z przeglądarką internetową Microsoft Edge. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zdecydowana większość użytkowników przeglądarek internetowych korzysta z Google Chrome. W związku z tym zasięg Windows Defendera tam nie sięga. Co prawda darmowe programy antywirusowe także oferują pewną ochronę przeglądarek. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że poziom tej ochrony jest niedostateczny. Wyjątkiem z oprogramowania nieodpłatnego może być darmowy antywirus marki G DATA. Możesz bowiem wykorzystać skuteczne oprogramowanie za darmo przez 30 dni. Płatny antywirus Windows 10/11 od G DATA jest natomiast maksymalnie skuteczny i stawia na niego wiele firm oraz osób prywatnych, którym zależy na bezpieczeństwie. Utrata ważnych danych albo nawet upublicznienie ich przez cyberprzestępców może oznaczać nie tylko problemy finansowe, ale również prawne.

Antywirus Mac — dlaczego jest potrzebny?

Antywirus MAC od G data także jest bardzo potrzebny. Co prawda mówi się, że wspomniany system operacyjny raczej nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, gdyż mało wirusów powstaje na iOS. Musisz wziąć pod uwagę między innymi to, że w sytuacji, gdy nie masz żadnych zabezpieczeń, jesteś całkowicie otwarty na wszelkie ataki ze strony cyberprzestępców. Wbrew pozorom użytkownicy urządzeń z jabłkiem w logo także padają ofiarą ataków i nierzadko tracą na przykład dostęp do swojej firmowej poczty. Antywirus Mac jest zatem absolutną koniecznością nie tylko w przypadku nowych komputerów z systemem operacyjnym Windows, ale również w przypadku urządzeń Apple. 

Podsumowując, często uważa się, że po zakupie nowego komputera nie trzeba instalować dobrego i płatnego antywirusa. To absolutna nieprawda. Ze względów bezpieczeństwa warto zdecydować się na przykład na oprogramowanie marki G DATA. Nie ma tutaj znaczenia, czy dysponujesz urządzeniem od Apple, czy też z systemem operacyjnym Windows. Darmowy antywirus może być zdecydowanie zbyt słaby. Chyba że mowa o darmowej wersji próbnej od G DATA. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here