Wymiana walut jest koniecznością atomizacji systemów gospodarczych na świecie. Niestety nie umiemy porozumieć się na tyle, by stworzyć jednolity system gospodarczy z jedną walutą i nawet jeśli tego typu projekty gospodarcze są realizowane w naszym najbliższym sąsiedztwie, nie dołączamy do nich ze względu na partykularne interesy różnych większych i mniejszych grup wpływów. Zostajemy zmuszeni do wymiany walut. Współczesny świat oferuje nam na szczęście wygodne i tanie kantory online, takie jak Amronet (wymiana walut online), chociaż cały czas większość osób korzysta jeszcze z tradycyjnych, drogich metod wymiany walut. Przyjrzyjmy się bliżej metodom nowoczesnym.

System klasyczny

W klasycznym systemie wymiany walut istnieją trzy podmioty. Jeden podmiot posiada walutę A, drugi podmiot posiada walutę B, a trzeci podmiot jest tutaj pośrednikiem. Pośrednik skupuje od obu właścicieli walut ich pieniądze, a następnie sprzedaje im inną walutę, której potrzebują. W tym systemie pośrednik staje się właścicielem waluty, więc chce ją kupić tanio, a potem drogo sprzedać, jak każdy handlowiec.

W tym systemie pojawia się pojęcie spreadu. Jest to różnica pomiędzy kursem średnim i kursem, jaki oferuje klientowi pośrednik. Jeśli klient sprzedaje pieniądze, pośrednik oferuje trochę mniej, niż kurs średni. Jeśli klient chce kupić walutę, pośrednik zaoferuje mu cenę wyższą od średniej.  W ten sposób zarabia na siebie. W nowoczesnym systemie pośrednik może zostać wyeliminowany.

System nowoczesny

Twórcy kantoru online Amronet wyszli z założenia, że w dobie Internetu nie ma powodu, by waluty skupować i sprzedawać. Jest to tylko niepotrzebne ryzyko kursowe i konieczność żądania wysokich spreadów. Bez większych problemów można zorganizować mechanizm online, który będzie oferował wymianę walut bezpośrednio pomiędzy ludźmi posiadającymi to, co ktoś inny chciałby dostać.

Platforma Amronet (kantor online) została oparta o giełdę walutową Forex, na której non stop zachodzą transakcje walutowe po kursie średnim. Każda osoba posiadająca dowolną walutę i pragnąca wejść w posiadanie innej waluty (waluty online) może złożyć swoją ofertę na rynku. O cenie decyduje oczywiście gra popytu i podaży, więc w praktyce nie negocjuje się stawek. System Amronet podaje aktualny kurs, który zwykle zmienia się dynamicznie, a klient ma możliwość jego zaakceptowania w każdej chwili. Kiedy to zrobi, wpłacone przez niego pieniądze są zamieniane na inne i trafiają na jego rachunek tak szybko, jak tylko pozwala na to bank, z którego usług korzysta.

W nowoczesnym systemie zdecydowanie najważniejsze jest wyeliminowanie pośrednika w starym rozumieniu tego słowa. Nie ma już żadnych opóźnień ani dodatkowych wynagrodzeń. Jest to system wygodny i tak naprawdę oczywisty, bo żeby uzyskać walutę obcego kraju, ktoś ją musi chcieć sprzedać i w dzisiejszych czasach nie ma już żadnego powodu, by z taką osobą nie dokonać transakcji bezpośrednio. Znikomy spread płacony na rzecz Amronetu od każdej transakcji pokrywa tylko koszty działania strony internetowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here