Lokata na nowe środki to skuteczny sposób, aby wygenerować bezpieczne i pewne zyski i ochronić oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, kto może ją założyć i dlaczego warto to zrobić.

W czasach galopującej inflacji zgromadzone na nieoprocentowanym rachunku pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość. Choć saldo konta nie ulega zmianie, za zgromadzone środki kupisz dziś zdecydowanie mniej, niż kupiłbyś kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Skutecznym sposobem na ochronę swoich oszczędności przed inflacją może być założenie lokaty bankowej.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to składany w banku czasowy depozyt. W ramach umowy powierzasz instytucji finansowej określoną kwotę kapitału. W zamian za możliwość dysponowania Twoimi pieniędzmi ta wypłaca zysk w postaci odsetek. Stała stopa oprocentowania pozwala wygenerować pewny, znany już na starcie zysk, a gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zapewnia pełne bezpieczeństwo kapitału. W przypadku bankructwa lub niewypłacalności banku odzyskasz wszystkie wpłacone na lokatę środki do równowartości 100 000 euro (w przeliczeniu na złotówki).

Krótko- lub długoterminowe oszczędzanie

W zależności od długości trwania umowy lokata bankowa może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Wybór optymalnego dla siebie okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny z uwagi na fakt, że przez całą jego długość Twoje oszczędności będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Choć wcześniejsze zakończenie umowy jest możliwe, niesie za sobą niekorzystne dla portfela konsekwencje. W zależności od konstrukcji lokaty skutkuje bowiem utratą wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Szczególnym rodzajem lokaty bankowej jest lokata na nowe środki. Czym jest w praktyce?

Czym jest lokata na nowe środki?

Lokata na nowe środki to tradycyjna lokata bankowa, na której możesz umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Określenie „nowe środki” nie jest jednolite i każda instytucja finansowa definiuje je w indywidualny sposób. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać jednak, że nowe środki to pieniądze, które stanowią nadwyżkę w stosunku do środków umieszczonych na rachunkach (osobistych i oszczędnościowych) lub depozytach w danej instytucji finansowej.

Kto może założyć lokatę na nowe środki?

Lokatę na nowe środki może założyć osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty, numer PESEL oraz wymaganą do założenia depozytu kwotę oszczędności (większość banków wskazuje zarówno górny, jak i dolny limit kwoty depozytu).

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki?

Oto 3 powody, dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki.

1. Bezpieczne i pewne zyski. Lokata na nowe środki, zwłaszcza ta ze stałą stopą oprocentowania, pozwoli Ci wygenerować bezpieczny i pewny zysk — bez wysiłku, ryzyka i fachowej wiedzy z zakresu finansów.

  1. Ponadprzeciętne oprocentowania. Większość lokat na nowe środki wyróżnia się ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Wyższe odsetki są rodzajem zaproszenia do deponowania nowych środków na lokatach. Korzyść osiąga więc zarówno instytucja finansowa, która pozyskuje niezbędny do udzielania kredytów kapitał, jak i sam deponent, zarabiając więcej niż na tradycyjnej lokacie bankowej.

3. Mniejsze ryzyko impulsywnych wydatków. Choć zamrożenie środków finansowych przez cały okres trwania lokaty może wydawać się sporą wadą, warto spojrzeć na tę konstrukcję z innego punktu widzenia. Zwłaszcza jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków i wydajesz pieniądze lekką ręką. Jeśli chcesz odłożyć pieniądze na konkretny cel — kupno auta, wkład własny do upragnionego M czy wymarzone wakacje, umieszczenie pieniędzy na lokacie pomoże je uchronić przed przypadkowym roztrwonieniem. Wizja utraty odsetek może stać się bowiem skuteczną motywacją, aby zrezygnować z nadprogramowych kosztów i pozwolić pieniądzom zarabiać.

Zwłaszcza dziś, w okresie potężnych wzrostów stóp procentowych, założenie lokaty na nowe środki jest szczególnie zasadne. Wyższe stopy to nie tylko wyższe koszty kredytów, ale także wyższe oprocentowanie lokat.

Źródło:
https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

 

Artykuł partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here