Emeryci, których jedynym dochodem była emerytura, nie muszą składać deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy chcą na przykład skorzystać z ulgi podatkowej albo uzyskali inny dochód poza emeryturą.

jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

Jak rozliczają się pracujący emeryci?

Emeryci, których jedyny dochód stanowi emerytura, nie muszą rozliczać się z Urzędem Skarbowym. ZUS samodzielnie przekaże mu PIT-40A. Pracujący seniorzy podlegają identycznym zasadom podatkowym co osoby pracujące, ale niepobierające emerytury. Są zobowiązane do złożenia zeznania rocznego w formie formularza PIT-37. Wypełnić go muszą na podstawie deklaracji PIT-40A lub PIT-11A – dokumentu otrzymanego z ZUS-u lub KRUS-u, a także w oparciu o PIT-11 otrzymany od pracodawcy.

Jak rozliczają się pracujący emeryci

Ulga dla pracujących emerytów

Polski Ład wprowadził pewne zmiany w zakresie rozliczania się seniorów. Nowością jest tu preferencja podatkowa w postaci PIT 0 dla seniora. Skorzystają na tym emeryci, którzy pracują. W tym kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat. Ulga dla seniora przysługuje, jeśli ten pomimo prawa do emerytury, nie pobiera jej. Pracujący emeryci są zwolnieni z konieczności zapłaty podatku dochodowego. Taka ulga dla pracujących emerytów generuje wyłącznie same korzyści. Warto przede wszystkim podkreślić, że ulga dla emerytów pracujących sprawia, że w kieszeni zostaje im po prostu więcej pieniędzy. To zapewne jest też dodatkową motywacją do tego, aby tę pracę podejmować. I wielu emerytów aktualnie i już od jakiegoś czasu postępuje właśnie w ten sposób.

Ulga dla pracujących emerytów

Jak rozliczyć PIT emeryta, który pracuje?

Wielu seniorów zastanawia się, jak zabrać się do rocznego zeznania podatkowego. Już na pierwszą myśl wydaje się to zbyt skomplikowane. Okazuje się jednak, że nie jest to takie trudne. Otóż emeryci będąc w tej sytuacji rozliczają się identycznie, jak osoby pracujące, które nie pobierają emerytury. Od przychodów uzyskanych w roku poprzednim, przysługuje im ulga dla seniorów w postaci PIT-0. Podobnie jak wszystkim, także emerytom przysługuje prawo do przekazania 1,5% podatku. Wystarczy tylko, że wypełnią PIT-OP.

PIT-11A i PIT-40A – czym się różnią?

PIT 11A to informacja o dochodach, przekazana przez ZUS lub KRUS. Dokument ten nie jest jednak deklaracją podatkową. Podatnik otrzymując ten dokument, musi następnie wypełnić zeznanie roczne, po czym złożyć je do właściwego Urzędu Skarbowego. PIT-40A w porównaniu do wspomnianego wcześniej, jest już gotową deklaracją podatkową.

Jak obliczyć podatek od emerytury za 2022 rok?

Chcąc obliczyć podatek, najlepiej wykorzystać kalkulator dla emerytów. Jest to proste w obsłudze narzędzie, które potrafi wręcz błyskawicznie dokonać przeliczeń i wskazać konkretne kwoty. Ile wynosi podatek od emerytury w 2023? W przypadku świadczeń nieprzekraczających 2 500 zł miesięcznie, zaliczka na podatek dochodowy wynosi dokładnie 0 zł. Chodzi o to, że przychód ten mieści się w kwocie wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku dla emerytów wynosi dokładnie 30 000 zł rocznie. Od emerytur, które przekraczają wspomnianą kwotę, czyli 2500 zł miesięcznie, zaliczka kształtuje się na poziomie 12% świadczenia uzyskanego w danym miesiącu. Jest tylko pomniejszona o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a więc o 300 zł.

Jak złożyć PIT 0 dla emeryta?

Jak już wiadomo PIT zero to ulga dla seniorów, którzy pracują pomimo iż osiągnęli już wiek emerytalny. Ulga ta przysługuje seniorom, którzy mają prawo do emerytury, jak i tym, którzy nie mają prawa ustalonego i nie otrzymali decyzji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby poprawnie i wygodnie wypełnić zeznanie podatkowe, emeryci powinni posłużyć się specjalnym programem przeznaczonym do tego celu. Tworzenie deklaracji online przebiega płynnie, a znajdujące się w programie podpowiedzi, zdecydowanie ułatwiają cały ten proces. W formularzu od razu uwzględniana jest ulga dla emerytów i niczego nie trzeba wypełniać odręcznie. Jeśli nie jest to pierwsze tego typu zeznanie emeryta i korzysta on z tego samego oprogramowania do rozliczania się z Urzędem Skarbowym, to zapewne część jego danych zostanie zapamiętana. To jeszcze bardziej usprawni tę czynność.

Dziś rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, mając tu na myśli roczne zeznania podatkowe, nie jest trudne. Duże ułatwienie zapewniają programy, których w zasadzie nie trzeba pobierać i instalować na dysku swojego urządzenia. Narzędzia te to gwarancja wygody i sprawnego przygotowania dokumentów. W programach tych podczas wypełniania formularza, uwzględniana jest ulga dla seniora i inne ulgi, o ile mu przysługują. Sama możliwość szybkiego przekazania stworzonego dokumentu do Urzędu Skarbowego, powinna być motywująca do korzystania z tego właśnie rozwiązania. Praca na emeryturze 2022 to zupełnie normalna sprawa. Wielu emerytom emerytura mogłaby nie wystarczyć. Dlatego decydują się na kontynuowanie pracy zawodowej. I kiedy wydaje się, że w ich przypadku roczne rozliczanie się z urzędem może być trudne do przygotowania, jest zupełnie inaczej. Wszystko to przez współczesne narzędzia, jakie mają do dyspozycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here