Kancelaria notarialna może być prowadzona w formie spółki kilku osób, ale też samodzielnie. Każdy notariusz musi posiadać odpowiednie wykształcenie i potrzebne doświadczenie w tym zakresie.

Tajemnica notarialna

Notariusz jest zobowiązany, w ramach swojej działalności, do zachowania tajemnicy na temat wszelkich ujawnionych okoliczności. To, co zostało wykonane i powiedziane w kancelarii notarialnej, zostaje w kancelarii – to bardzo duża zaleta działalności w tej sferze. Prawnik musi pilnować, aby interesy wszystkich stron były bezpieczne i słuszne. Warto zauważyć, że ta tajemnica nie ustaje w chwili odwołania notariusza. Zwolnienia z tajemnicy może jedynie dokonać Minister Sprawiedliwości. Dobra i renomowana kancelaria notarialna to taka, w której notariusze dysponują odpowiednimi środkami, które chronią przekazywane informacje. Ponadto, notariusz pozostaje niezależny od każdej strony. Najlepiej wybrać doświadczoną i sprawdzoną kancelarię notarialną, aby mieć gwarancję dochowania tajemnicy i profesjonalnej obsługi.

Przygotowanie do wizyty w kancelarii

Odwiedzając takie miejsce, trzeba pamiętać o dostarczeniu niezbędnych dokumentów, zawierających odpowiednie dane i inne wymagane informacje. Staranne przygotowanie dokumentacji wpływa na sprawne załatwienie danej sprawy i przyspieszenie czynności notarialnych. Po dostarczeniu dokumentów trzeba uzgodnić z notariuszem termin, w jakim dojdzie do czynności notarialnej.

Stwierdzenie tożsamości

Warto pamiętać o tym, że notariusz musi stwierdzić tożsamość osób, które biorą udział w czynnościach. Klient powinien więc okazać dowód osobisty (ewentualnie paszport). Ponadto, warto zadbać o to, żeby sprawdzić termin ważności tego dokumentu. Jeśli sprawa dotyczy podmiotu innego niż osoba fizyczna (np. spółki), sprawdzana jest także tożsamość na podstawie innych dokumentów – przykładowo odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kancelarie notarialne działają na podstawie przepisów o notariacie, które ściśle określają ich zadania i obowiązki. Bardzo ważne jest dotrzymanie tajemnicy, pod rygorem karalności. Załatwiając jakąś sprawę w kancelarii trzeba liczyć się z tym, że potrzebne będą określone dokumenty – warto je wcześniej przygotować. To pozwoli zaoszczędzić czas i szybciej przejść do sedna sprawy. Notariusz po ustaleniu tożsamości wszystkich osób, może przystąpić do wykonywania czynności notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here