W każdej średniej lub dużej firmie niezbędne jest efektywne zarządzanie i integracja wszystkich zachodzących w niej procesów. Tylko w ten sposób możliwe jest zoptymalizowanie kosztów i wzrost zysków oraz uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Takim rozwiązaniem jest system ERP. ERP czyli Enterprise Resource Planning, to system zarządzający planowaniem zasobów przedsiębiorstwa. Jego działanie polega na integracji wszystkich funkcji, procesów i danych w jednym miejscu. Pozwala to wszystkim osobom decyzyjnym na dostęp do aktualnych informacji. Jeżeli jedna osoba wprowadza do systemu nowe dane, są one widoczne w całej organizacji.

Najczęściej, kiedy firma decyduje się na wdrożenie systemu ERP, istnieją w niej już inne działające systemy lub programy, zarządzające poszczególnymi częściami firmy – produkcją, magazynem czy HR. W większości przypadków programy te nie są połączone, działają niezależnie od siebie i nie dzielą informacji. Nowy system nie powinien ich jednak pomijać, ale niejako wchłonąć i poprawić ich działanie dzięki integracji w jedną bazę.

Każda firma zajmująca się wdrażaniem systemów ERP musi o tym pamiętać ponieważ większość zapytań ofertowych jako priorytet podaje integrację z już istniejącą infrastrukturą IT.

Integracja ERP z aplikacjami produkcyjnymi

W przypadku firm produkcyjnych, szczególnie o nietypowym lub skomplikowanym procesie produkcyjnym, normalną praktyką jest stosowanie wyspecjalizowanych aplikacji do planowania produkcji. Ponieważ są one dedykowane tylko jednemu procesowi, mogą być dużo bardziej zaawansowane niż standardowe systemy ERP, które pozwalają na harmonogramowanie jedynie w stopniu podstawowym. Dlatego tak ważne jest połączenie tych systemów. Tylko w ten sposób firma może zwiększyć elastyczność planowania i zdobyć przewagę konkurencyjną.

Mimo dużych możliwości systemów ERP i ich elastyczności w dopasowaniu do wymagań klienta warto zainwestować w takie rozwiązanie już na samym początku. Jeśli firma planuje rozwój i wprowadzenie oprogramowania usprawniającego pracę poszczególnych działów czy procesów, wdrożenie skutecznego oprogramowania ERP da dużo lepsze wyniki niż późniejsza integracja z kilkoma oddzielnymi systemami.

Co bardzo ważne, ma to również duży wpływ na pracowników, którzy nie muszą od początku uczyć się korzystania z nowych interfejsów i obsługi systemu. A jak wiadomo każda zmiana generuje zamieszanie i spowolnienie w firmie.

Poza standardowymi programami, jakie zazwyczaj występują w przedsiębiorstwach, można również zintegrować systemy zarządzania produkcją z programami typu CAD. Daje to bardzo dobre możliwości, jeśli chodzi o modelowanie procesów, czy produktu. Wizualizacja w wersji cyfrowej ma szereg zastosowań zarówno dla samego przedsiębiorstwa jak i dla prezentacji u Klienta.

Żródło: Rekord.ERP – Programy dla firm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here