Komputery przemysłowe mają charakter urządzeń wyjątkowo uniwersalnych aplikacyjnie i chętnie wykorzystuje się je w wielu branżach, często nawet dość odległych tematycznie od typowo przemysłowych. Wynika to nie tylko z ich wysokiej jakości i bezawaryjnego działania, ale także z bardzo szerokiej gamy modeli. Dzięki temu łatwo dopasować komputer do konkretnych potrzeb.

Komputery jednopłytkowe

Urządzenia te mają postać nieobudowanej i stosunkowo niewielkiej płytki drukowanej. Wszystkie komponenty są zlokalizowane na płycie, więc ten typ jest przeznaczony do zabudowy. Stosuje się je w maszynach produkcyjnych i większych systemach, także w pojazdach. To urządzenia dostępne w ofercie od lat, a prawdziwą rewolucję zapoczątkowało pojawienie się w roku 2012 modelu Raspberry Pi. Właśnie od tego czasu te niezwykle wydajne, a zarazem energooszczędne i bardzo ekonomiczne jednostki oparte na układach ARM podbiły rynek. Stały się w zasadzie niezbędne z zaawansowanych technologicznie aplikacjach przemysłowych. Obecna generacja komputerów jednopłytkowych ma jeszcze mocniej zwiększoną funkcjonalność i lepsze parametry, a to wszystko nadal w niewielkich rozmiarach. Można je z powodzeniem stosować nawet w automatyce domowej, projektach hobbystycznych oraz systemach nadzoru.

Komputery przemysłowe wersji Box PC

Ich bazę stanowią najczęściej komputery jednopłytkowe, ale w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami kompaktowymi, po które tak chętnie sięga branża przemysłowa, automatyka i transport. W zasadzie jest to najczęściej wybierany rodzaj komputera przemysłowego, co wynika z jego niezawodności działania, szybkości oraz łatwości uruchomienia i obsługi, a także wyjątkowej wytrzymałości. Wysokiej jakości obudowy ze stali nierdzewnej lub aluminium charakteryzują się doskonałym stopniem ochrony przed wnikaniem pyłów czy niekorzystnym działaniem wilgoci. Komputery Box PC są również wyjątkowo odporne na wibracje i drgania. Wszystko to sprawia, że mogą efektywnie pracować w każdych warunkach środowiskowych.

Komputery panelowe

To w zasadzie specyficzny rodzaj komputera typu Box PC, z tym że ich wyróżnikiem jest ekran dotykowy, czasami nawet w wersji wielodotykowej. Doskonale się sprawdza tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania komputera i wyświetlacza oddzielnie ze względów ekonomicznych bądź praktycznych.
Po komputery przemysłowe panelowe szczególnie chętnie sięga branża medyczna, ale nie tylko. Można je montować na drzwiach szaf sterowniczych, do zabudowy panelowej – nadają się też do montażu na stojaku lub uchwycie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here