Zakładanie własnej działalności to konieczność dopełnienia mnóstwa formalności, ustalenia strategii, znalezienia partnerów biznesowych. To również moment poszukiwania środków finansowych. Dziś polskie start-upy mogą korzystać ze wsparcia różnego rodzaju, od merytorycznego po finansowe.

Młodzi przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie działalności, wejście na rynek z innowacyjnym produktem, mogą liczyć na spore wsparcie ze strony instytucji doradczych, funduszy rozwoju, które pomagają przejść przez etap tworzenia, ale również rozwoju firmy. Określone programy towarzyszą przedsiębiorcom i umożliwiają pozyskanie funduszy na rozwój działalności, stworzenie własnego modelu biznesowego, pomagają organizować spotkania z ludźmi biznesu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jakiej pomocy szukają start-upy?

Zazwyczaj pierwszy jest pomysł na biznes, dobry i innowacyjny. Często jednak początkującym przedsiębiorcom brak wiedzy na temat tego, jak biznes rozwinąć, jak wejść na rynek, znaleźć nabywców, partnerów biznesowych, jak pozyskać wsparcie, czy środki finansowe. Młode firmy potrzebują pomocy merytorycznej, aby zaistnieć na rynku, ale również, by utrzymać się na nim i wciąż rozwijać. Wsparcie dla start-upów może obejmować pomoc mentorów, strategów, prawników, księgowych. Chodzi o kompleksową pomoc dla zaczynających przedsiębiorców, którzy często czują się jeszcze zagubieni w świecie biznesu. Wiedza przekazana przez doświadczonych strategów pozwala na stworzenie jasnej ścieżki rozwoju, ustalenia, jakie działania marketingowe powinny zostać podjęte. Pomoc dla nowo powstałych firm może polegać na napisaniu biznesplanu, pozyskaniu funduszy na rozwój, ale również na dalszym wspieraniu w bieżących działaniach (pozyskiwanie partnerów, wsparcie prawników, przygotowywanie dokumentów).

Mentor dla start-upu

Każdy start-up potrzebuje mentora, przewodnika, osoby o większym doświadczeniu, która chętnie dzieli się wiedzą i wskazuje dobry kierunek działania. Opiekun, jakim jest mentor, ma inspirować, wspierać w taki sposób, by przedsiębiorca sam się rozwijał. To właśnie mentor dostrzega mocne strony przedsiębiorcy i pomaga je rozwijać, wskazuje też słabości i uczy nad nimi panować. Mentor udziela wsparcia w trudnych chwilach, pomaga rozwiązać strategiczne problemy, często motywuje i rozwiewa wątpliwości. Co istotne, pomaga w nawiązaniu relacji biznesowych, tworzy biznesplan, pomaga zbudować zespół, podjąć trudne decyzje. Korzystanie z usług mentora jest jednym ze sposób na szybsze osiągnięcie sukcesu na rynku.

Znaczenie finansów

Większość nowo tworzonych firm potrzebuje również wsparcia finansowego. Przedsiębiorcy nie zawsze posiadają wkład własny wystarczający do uruchomienia biznesu. Środki zarówno na start innowacyjnego biznesu, jak i dalszy rozwój przedsiębiorstwa można pozyskać z kilku źródeł. Jednym z nich są Fundusze Europejskie, innym popularnym źródłem finansowania jest venture capital, czyli fundusze inwestycyjne. Wsparcie dla powstających start-upów może oznaczać więc wskazanie najlepszego sposobu na pozyskanie środków finansowych, bez których dalsza aktywność nie jest możliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here