Upały od dłuższego czasu zadomowiły się w naszym kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy dopiero początek lipca można spodziewać się, że jeszcze z nami pozostaną. Wiele osób wypoczywa na urlopach, jednak ci, którzy pozostali w pracy odczuwają dyskomfort związany z wysoką temperaturą. Niejednokrotnie temperatura osiąga takie wartości, że trudno wytrzymać. Dla osób z problemami związanymi z układem krążenia wysoka temperatura może być nawet szkodliwa dla życia lub zdrowia. Pytanie zatem jakie się nasuwa to: czy i kiedy pracownik może odmówić pracy właśnie ze względu na wysokie temperatury? Zapraszam do lektury!

Przepisy BHP, a upały

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy regulują kwestie dopuszczalnych temperatur w pracy. Jednak określają one jedynie dolne limity temperaturowe przy pracach w pomieszczeniach. Niestety żadne przepisy w Polsce – ani prawa pracy, ani BHP  – nie określają jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Stąd pracownicy nie mogą wstrzymać się od wykonywania pracy powołując się na fakt, iż jest naprawdę gorąco. Jedyne co mogą zrobić to po prostu wziąć urlop.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Pracodawcy mają pewne obowiązki wobec pracowników w czasie wysokich temperatur. Pracownikom należy zapewnić wodę do picia kiedy temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu oraz 25 stopni Celsjusza przy pracach na zewnątrz. Przepisy BHP  mówią, iż należy zapewnić nieograniczoną ilość pitnej wody dla każdego pracownika. Ponadto pracodawca ma obowiązek zapewnić sprawnie działającą wentylację, jednak klimatyzacja jak dotąd nie jest obowiązkowym wyposażeniem stanowisk pracy.

Problemy zdrowotne pracownika, a upały

Wysokie temperatury mogą być szkodliwe dla pracowników, którzy cierpią na choroby układu krążenia. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie badań lekarskich medycyny pracy przed dopuszczeniem do pracy. To lekarz jest odpowiedzialny za dokonanie odpowiednich badań, m. in. uwzględniających wpływ upałów na organizm pracownika. Jeżeli lekarz medycyny pracy, który ma podpisaną umowę z pracodawcą, zaleci ograniczenia dotyczące wykonywania pracy to pracodawca ma obowiązek bezwzględnie zastosować się do nich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here