Coraz mniej osób może powiedzieć, że nie słyszało o e-PITach czy e-deklaracjach. Prawie wszyscy, bez względu na wiek oraz doświadczenie wiedzą, że obecnie istnieje możliwość przygotowania deklaracji podatkowej na komputerze. Jak to działa? Czy trzeba posiadać specjalny sprzęt? Czy musimy znać się na księgowości i informatyce? Czy to jest bezpieczne? Dla niezdecydowanych kilka najważniejszych informacji o e-deklaracjach.

E-pit czym jest i jak to działa

E-PIT to potoczna nazwa tak zwanych e-deklaracji. Są to elektroniczne wersje znanych do tej pory tradycyjnych formularzy podatkowych. Przygotowywane są w wersji komputerowej i takie pozostają do końca. Oznacza to, że e-deklaracji nie trzeba drukować. Można je przygotować, zapisać oraz przesłać do organów podatkowych w wersji elektronicznej, za pomocą sieci Internet. Z założenia, e-PIT zawiera takie same informacje tak PIT w formie papierowej oraz wymaga od podatnika takiego samego poziomu wiedzy merytorycznej. Nowoczesne technologie przewidują jednak dodatkowe formy pomocy ze strony komputera, czy programu księgowo–finansowego, których nie może zapewnić wersja papierowa druków księgowych.

Aplikacje do e-PIT

Już wiadomo, że Twój e-PIT będzie przygotowywany na komputerze. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają już nawet przygotować go na tablecie, czy smarfonie. Nie potrzeba specjalnie przygotowywać do tego swojego sprzętu. Wystarczy odpowiednia aplikacja (program) do przygotowywania e-PITów. W tej kwestii, istnieje możliwość skorzystania z aplikacji publicznych zapewnianych przez Ministerstwo Finansów lub z aplikacji firm prywatnych, które najczęściej udostępniają programy w Internecie lub na płytach CD.

Wsparcie aplikacji do e-PIT

Warto zauważyć, że różne programy umożliwiają pomoc w zakresie wypełnienia e-deklaracji. Są to m.in. możliwości ściągnięcia danych w ramach wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej oraz specjalnie przygotowane instrukcje i kolejne kroki. Dzięki nim, profesjonalne aplikacje poprowadzą podatnika krok po kroku, przez gąszcz formularza podatkowego oraz przepisów. Wypełniona deklaracja trafia do Ministerstwa Finansów za pomocą specjalnych bramek, a podatnik otrzymuje oficjalne urzędowe potwierdzenie odbioru. Dzięki temu, przesłanie ważnych i poufnych informacji wykonywane jest bezpiecznie. Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest natomiast dowodem spełnienia obowiązku deklaracyjnego, wobec organów podatkowych. Ten sposób wypełnienia deklaracji, może być sposobem na Twój e-PIT.

Podsumowanie i rekomendacje

Od 2019 roku najprawdopodobniej ruszy nowa usługa, zaproponowana przez Ministerstwo Finansów. Twój e-PIT to rozwiązanie dostępne na razie wyłącznie dla podatników rozliczających deklaracje PIT-37 i PIT-38. Koncepcja polegać ma, na przygotowaniu deklaracji podatkowej przez automatyczne systemy, prawie bez udziału podatnika. Warto jednak zauważyć, że projekt przewiduje jednak akceptację podatnika pod danymi wprowadzanymi przez system. Dlatego, w każdym przypadku należy uważnie przeczytać druki i je sprawdzić. Finalnie to przecież podatnik odpowiada za treść swojego PIT, więc jeżeli znajdą się w nim błędy, może on ponieść negatywne konsekwencje finansowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here