Każda osoba, która choć od czasu do czasu korzysta z internetu, wie doskonale, że bardzo powszechne są tam różnego rodzaju reklamy. Pod tym względem sieć wyparła nawet telewizję.
Promowanie marek lub produktów online przynosi lepsze rezultaty i ma szansę trafić do większej grupy odbiorców, dlatego sporo firm decyduje się właśnie na taką reklamę. Nie da się jednak ukryć, że wszelkie wyskakujące okienka czy migające na niemal każdej stronie obrazki marketingowe bardzo drażnią. Wielu użytkowników zastanawia się więc, jak zablokować reklamy w Mozilla Firefox, czyli jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych.

Co jest tego największą przyczyną?

Czynników, które o tym decydują jest kilka. Przeprowadzane są nawet badania i ankiety, mające na celu wykazać, dlaczego ludziom tak bardzo przeszkadzają reklamy w sieci. Pierwsza przyczyna dotyczy wirusów. Ludzie mają obawy, że mogą w ten sposób zanieczyścić dysk swego komputera, dlatego próbują go chronić w ten sposób. Kolejna rzecz to chęć odciążanie sprzętu – wiele osób nie dysponuje urządzeniami najnowszej generacji z szybkim procesorem, dlatego każda reklama w przeglądarce dodatkowo spowalnia pracę komputera.

Duże grono użytkowników twierdzi też, że działają one bardzo rozpraszająco, tym bardziej, że są kolorowe, często migające, przyciągające wzrok, co bardzo utrudnia pracę przy komputerze. Męczą oczy, nie pozwalają się skupić, czasem mają dodatkowo dźwięk, co już zupełnie potrafi wyprowadzić z równowagi lub przestraszyć. Zdarza się również, że ich treść bywa niewłaściwa.

Niektórzy chcą również w ten sposób „chronić” swą prywatność. Nie każdemu odpowiadają bowiem reklamy dostosowane do upodobań użytkownika. Wiąże się to z tym, że internauta widzi promocję takich produktów i usług, jakich często wyszukuje w sieci, np. jeśli próbował znaleźć dobry szampon przeciwłupieżowy, wówczas reklamy, które wyświetlają mu się na portalach, promuje właśnie tego typu kosmetyki.

jak zablokować reklamy

Co ciekawe, przeprowadzone badania wykazały, że to Polacy najczęściej myślą o tym, jak zablokować reklamy w Mozilla Firefox. Aż 75 procent wszystkich ludzi, którzy korzystają z internetu, stosuje różne metody na pozbycie się ich. Co zatem zrobić, by tego typu rzeczy nie denerwowały ani nie niepokoiły nas podczas pracy online lub zwykłego przeglądania sieci, oglądania filmów, grania?

Jak zablokować reklamy w Mozilla Firefox?

Trzeba przyznać, że nie jest to zbyt trudne, nie potrzeba też pomocy informatyka. Najpierw należy oczywiście włączyć przeglądarkę. W prawym górnym rogu mamy ikonę, której kliknięcie spowoduje otwarcie menu. Tam widzimy całą listę różnych opcji. Jedną z nich są „Dodatki”. Firefox cechuje się bowiem tym, że ma ich przygotowanych całkiem sporo dla swych użytkowników. Wchodzimy więc w nie, a następnie, z lewej strony, klikamy polecenie „Pobierz dodatki”. Z dostępnych dodatków wyszukujemy AdBlock Plus, wpisując jego nazwę, potem pobieramy i instalujemy.

Tu całość wykonuje się automatycznie i nie potrzeba specjalnego udziału użytkownika komputera. To, ile zajmie ta czynność czasu, zależne jest oczywiście od tego, jaka jest prędkość łącza internetowego, z którego się korzysta. Zazwyczaj nie trwa to jednak zbyt długo, a gdy cały proces dobrnie do końca, internauta zostanie o tym poinformowany. Wtedy trzeba zamknąć przeglądarkę i uruchomić Firefox ponownie.

Warto również dodać do Adblocka różne zestawy filtrów – wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo, że reklamy nie będą pojawiać się na większości odwiedzanych stron. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przeglądając różne witryny może pojawiać się komunikat z prośbą o wyłączenie dodatku – w innym wypadku korzystanie ze wszystkiego, co jest dostępne na danej stronie, bywa niemożliwe (często np. nie da się wówczas odtwarzać filmów lub gier).

jak zablokować reklamy w mozilla firefox

Zastanawiając się, jak zablokować reklamy w Mozilla Firefox, warto pomyśleć o tej kwestii od innej strony. Banery i obrazki promocyjne mogą oczywiście wzbudzać negatywne odczucia, ale dzięki nim rozmaite strony i portale mogą w ogóle funkcjonować. Ich właściciele w ten sposób zarabiają pieniądze na to, by móc prowadzić witrynę, z której potem użytkownicy korzystają zupełnie za darmo.

Często są to zupełnie niewielkie strony, które nie przynoszą olbrzymich dochodów, a osoby, które nimi zarządzają, robią to niejednokrotnie z czystej pasji, nie tylko nie mając z tego żadnych dochodów, ale wręcz dokładając własne pieniądze, by strona mogła działać. Jeśli jest się stałym użytkownikiem takiej witryny, warto zastanowić się, czy nie lepiej wspierać ich właścicieli choć w ten sposób.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here