Mnogość ofert hostingowych potrafi przyprawić o ból głowy nie tylko osoby słabo zorientowane w temacie, ale także znawców tematu. Szacuje się, że tylko w samej Polsce mamy do wyboru kilkaset firm oferujących hosting dla stron www – jak więc wybrać ofertę, która spełni nasze oczekiwania?

Właśnie od oczekiwań warto zacząć, bo zupełnie innego hostingu będziemy szukać dla małej, rzadko oglądanej strony i innego dla dużego serwisu, np. sklepu internetowego z dużą ilością produktów. Śmiało można napisać, że nie ma co liczyć tutaj na produkt uniwersalny. Wprawdzie mocny i rozbudowany serwer nada się oczywiście do pracy dla małej witryny www, jednak będzie to tzw. strzelanie z armaty do wróbla. Inaczej mówiąc – mimo, że się da, to nie ma sensu wynajmować TIRa do przewiezienia reklamówki z bułkami. Nie warto więc kupować hostingu za np. 300 zł rocznie, którego parametrów nie wykorzystamy nawet w ułamku procenta. Z pomocą w takich przypadkach przychodzą firmy hostingowe, które celują w klientów z niewielkimi stronami. Jednym z przedstawicieli tzw. taniego hostingu jest firma hostinghouse.pl, która oferuje pakiety serwerowe już od 25 zł netto rocznie i – co niezwykle istotne – są to ceny stałe, czyli takie, które nie ulegają zmianom po jakimś czasie (np. po roku).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając taki tani hosting? Wszystko zależy od tego czy stronę internetową mamy już gotową czy też dopiero planujemy ją wykonać. Jeśli strona już jest (np. na komputerze lub w innej firmie hostingowej), to warto wybrać hosting, który ma w ofercie usługę darmowego przeniesienia danych. Jeżeli natomiast stronę dopiero chcemy wykonać, to również warto zwrócić uwagę na to, jakie możliwości tworzenia witryn daje nam hostingodawca. Od paru lat oprogramowaniem, które góruje nad innymi w takich celach jest WordPress. Dobrze będzie więc, gdy wybrana firma hostingowa będzie posiadać funkcjonalność, jaką jest instalator wspomnianego WordPressa. Kolejną i chyba ostatnią już rzeczą, które dobre hostingi mają jest opcja tworzenia bezpłatnych certyfikatów SSL – obecnie zarówno przeglądarki, jak i wyszukiwarki internetowe faworyzują tak zabezpieczone domeny. Wisienką na torcie będzie wsparcie dla technologii HTTP/2, która to z kolei może wpłynąć pozytywnie na szybkość ładowania strony.

[Głosów:4    Średnia:5/5]