Czy wiesz, że do Polski w celach zarobkowych przyjechało już ponad 2 miliony Ukraińców?

Wylicza się, że do końca tego roku będzie ich nawet 3 miliony, a w kolejnych latach liczba ta może wzrosnąć jeszcze dwukrotnie. Wszystko przez niestabilną sytuację na Ukrainie. Polska daje naszych wschodnim sąsiadom szanse na lepsze zarobki, a więc i bardziej komfortowe życie. Co więcej, polski rząd uruchomił program wsparcia dla Ukraińców, zgodnie z którym obywatele Ukrainy mogą przy minimalnych procedurach uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę w naszym kraju. Dowiedz się, jak traktują Polskę, czy są zadowoleni z pobytu i pracy u nas, jakie mają plany na przyszłość?

Polska na TAK

Nie da się ukryć, że decyzja o wyjeździe do Polski jest podejmowana przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki. Okazuje się, że polscy pracodawcy oferują Ukraińcom zatrudnienie, które daje im możliwość zarobku nawet kilka razy wyższego aniżeli na Ukrainie. Co więcej, pracownicy ze Wschodu mogą liczyć też na dobre warunki pracy, przecież pracodawcy niejednokrotnie załatwiają im nocleg, a nawet transport na miejsce pracy.

Kolejny czynnik, dla którego Ukraińcy masowo przyjeżdżają do Polski, to po prostu bezpieczeństwo. Sytuacja zbrojna na Ukrainie jest nieciekawa, a życie w tym kraju jest niebezpieczne. W obawie o życie swoje i swoich rodzin Ukraińcy podejmują decyzję o wyjeździe na stałe. Nasz kraj oferuje im spokój i pełen komfort życia.

Należy również zwrócić uwagę na podejście samych Polaków do gości z Ukrainy. Przyjmujemy ich chętnie, doceniamy fakt, że chcą u nas pracować, zasilając tym samym krajową gospodarkę. Pracowników z ukrainy docenia się nie tylko za samą chęć pracy, ale też kompetencje – większość z nich ma wykształcenie średnie i doświadczenie zawodowe.

Co o Polsce myślą Ukraińcy?

Okazuje się, że większość Ukraińców nie zamierza wracać do ojczyzny. Pracownicy z ukrainy planują raczej ściągnąć do Polski pozostałych członków swojej rodziny i u nas rozpocząć nowe życie. Ich dzieci pójdą do polskich szkół, później tutaj znajdą pracę. Sami Ukraińcy coraz częściej wynajmują u nas mieszkania, zaciągają kredyty hipoteczne i nabywają nieruchomości na własność. Podejmują też nie tylko legalną pracę, ale także otwierają własne biznesy. Polska jest dla nich szansą na nowe życie. Większość Ukraińców nie traktuje naszego kraju jako przystanku i furtki na Zachód. Niewielu z nich myśli o przeprowadzce do Niemiec czy Francji, chociaż coraz częściej o takich pracowników zaczyna upominać się Unia Europejska. Powstają nawet projekty, zgodnie z którymi Ukraińcy będą mogli bez problemu przekraczać granice w celach zarobkowych. Czy Polska musi zacząć się bać możliwej straty wielu pracowników ze Wschodu? Nic na to nie wskazuje, bo większość z nich to właśnie u nas stworzyło sobie komfortowe warunki do życia. Żyją bezpiecznie, zarabiają dokładnie tyle samo, co my. Stać ich na godne życie i oszczędności, dzięki którym mogą wspierać pozostawionych na Ukrainie bliskich. Tylko niewielu myśli o ponownej przeprowadzce, tym razem w zachodnie rejony Europy.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here