Pożyczenie dodatkowej gotówki nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Podstawowa zasada to dokładna analiza dostępnych ofert finansowych, polegająca na sprawdzeniu wysokości raty miesięcznej oraz łącznych kosztów pożyczki.

W dzisiejszych czasach, znalezienie korzystnej oferty finansowej, jest znacznie łatwiejsze niż 10 czy 20 lat temu. Przede wszystkim mamy do dyspozycji internet, za pomocą którego możemy dokładnie przeanalizować dostępne oferty kredytów czy pożyczek. Ponadto, w ciągu ostatnich kilku lat bardzo mocno rozwinął się rynek pożyczek pozabankowych, na którym również jest szereg ofert wartych uwagi. Te wszystkie rzeczy sprawiają, że uzyskanie pożyczki może być nie tylko łatwiejsze, ale również tańsze. Wystarczy tylko trochę się przyłożyć w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Pożyczka online – co będzie nam potrzebne?

Większość banków czy firm pożyczkowych przekonuje, że do uzyskania pożyczki internetowej wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Czy w rzeczywistości również tak to wygląda? Okazuje się, że nie do końca. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że banki mogą mieć nieco większe wymagania względem potencjalnego klienta niż firmy pożyczkowe. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ banki muszę przestrzegać niektórych wytycznych, które mają odgórnie narzucone.

Bank nie udzieli nikomu pożyczki, nie mając 100% pewności czy taka osoba posiada dochód w chwili składania wniosku o kredyt. Ponadto bank musi dokonać oceny zdolności kredytowej takiego klienta. Do tego będzie więc potrzebne albo zaświadczenie o dochodach (raczej nie wymagane przy pożyczkach udzielanych online) bądź też wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa nasze wynagrodzenie miesięczne.

A jak to wygląda w przypadku firm pożyczkowych? W przypadku chwilówek, które udzielane są na bardzo krótki czas (15 czy 30 dni) firmy pożyczkowe bardzo rzadko dokonują weryfikacji dochodów. Częściej spotykane jest to w przypadku pożyczek ratalnych, choć nawet w ich przypadku firmie pożyczkowej wystarczy w zupełności wspomniany wcześniej wyciąg z rachunku , bądź też ostatnio opłacony rachunek lub faktura.

Co raz więcej firm pożyczkowych stosuje nowoczesne sposoby weryfikacji rachunku bankowego, wykorzystując do tego gotowe systemy takie jak Kontomatik czy Instantor. Dzięki nim firma pożyczkowa może nie tylko sprawdzić dane posiadacza rachunku bankowego, porównując je z danymi , które zostały podane we wniosku o pożyczkę. Może z ich pomocą zweryfikować również wpływy trafiające na nasze konto i na tej podstawie ocenić naszą zdolność kredytową – powiedział w rozmowie z nami Michał Pakuła, przedstawiciel portalu Banki24.

Pożyczka internetowa – w banku czy firmie pożyczkowej?

Naszym zdaniem, nie warto dokonywać wyboru pomiędzy bankiem czy firmą pożyczkową. Odpowiedzialnego wyboru powinniśmy dokonać pomiędzy ofertą korzystniejszą a tą mniej korzystną. Zarówno banki udzielające kredytów przez internet, jak i firmy udzielające pożyczek pozabankowych, posiadają na swoich stronach internetowych kalkulatory pożyczkowe. Za ich pomocą możemy dokładnie zweryfikować koszty pożyczek, jeszcze zanim złożymy wniosek o pożyczkę. Na tej podstawie, łatwo ocenić jaka oferta pożyczkowa będzie dla nas najtańsza i najkorzystniejsza. Po wprowadzeniu takich danych, jak kwota pożyczki oraz okres spłaty, otrzymamy gotową informację o wysokości raty miesięcznej kredytu lub pożyczki, raz łącznych kosztach, jakie będziemy musieli ponieść.

Kredyt w banku – dla wszystkich?

Z oferty pożyczek internetowych, które oferują banki, nie wszyscy będą mogli jednak skorzystać. Przede wszystkim do uzyskania takiego kredytu bankowego trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, a więc dochód, który umożliwia spłatę raty pożyczki. Ponadto każdy bank wymaga od pożyczkobiorcy posiadania pozytywnej historii kredytowej w bazach BIK. A jeśli mieliśmy już wcześniej jakiś kredyt i zdarzały nam się jakieś większe opóźnienia w spłacie rat miesięcznych takiego kredytu, to całkiem możliwe, że informacja o tych opóźnieniach została zarejestrowana w bazie BIK i poleży tam jeszcze przez 5 najbliższych lat od spłaty kredytu. W takiej sytuacji całkiem możliwe, że bank może odrzucić nasz wniosek o kredyt w banku. W takiej sytuacji nie należy jednak załamywać rąk, bo znacznie większe szanse na uzyskanie dodatkowej gotówki będziemy mieli właśnie w firmach pożyczkowych. Takie firmy nie zawsze korzystają z weryfikacji w bazach BIK, a nawet jeśli, to nie jest to główne kryterium, jakim kieruje się firma pożyczkowa, podczas przyznawania pożyczki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here