Sklep internetowy to świetny pomysł na pierwszy biznes, przemawia za tym głównie niski próg wejścia na rynek oraz stosunkowo małe koszty prowadzenia interesu w porównaniu do modelu stacjonarnego. Jest to też świetne wzbogacenie istniejącego już sklepu stacjonarnego. Niestety, jak w praktycznie każdej branży, konkurencja jest spora. Trzeba bardzo dobrze zastanowić się co chcemy sprzedawać oraz gdzie znajdziemy naszych klientów.

Wąski asortyment dobrym pomysłem?

Asortyment klasyfikujemy podstawowo ze względu na jego szerokość oraz głębokość. Im szerszy asortyment, tym więcej kategorii produktów, które oferujemy, im większa głębokość – tym większy wybór w poszczególnych kategoriach. Nie łatwo domyślić się więc, że oferowanie wąskiego asortymentu ma spore zalety, zarówno dla początkującego przedsiębiorcy, jak i doświadczonych graczy.

Za prowadzeniem takiego sklepu przemawia przede wszystkim niskie koszty. Bardzo ważny jest też brak problemów z gospodarką magazynową, nie potrzebujemy ogromnego magazynu, możemy też łatwo kontrolować bieżące stany produktów. Taka specjalizacja jest też szczególnie wygodna pod względem promowania naszego sklepu, możemy bowiem bez większych problemów określić profil klienta, który potrzebuje tego, co oferujemy. Jak wiadomo: „marketing dźwignią handlu”, skuteczny z pewnością przełoży się bezpośrednio na wyniki finansowe naszej działalności. Taki stosunkowo niewielki biznes może być bardzo dobrym źródłem dochodu.

Co sprzedawać?

Wiemy już, co przemawia za działaniem w modelu sklepu wyspecjalizowanego. Teraz musimy zastanowić się, co chcemy zaoferować klientom. Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem, będzie celowanie w asortyment tzw. produktów potrzebnych – przykład to czapka damska, dziecięca, męska na sezon jesień – zima. Asortyment niezbędny w codziennym życiu zawsze znajdzie nabywcę. Wybierając spośród tej kategorii znacząco zwiększymy więc naszą szansę na sukces. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować swoich sił w asortymencie szerokim lub specjalistycznym, jest to jednak sektor rynku o wiele bardziej ryzykowny, wymagający o wiele większych nakładów finansowych oraz know-how.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here