Własna flota samochodowa nie jest już domeną wybranych, największych firm. Z powodu konieczności podróżowania do klienteli oraz wymaganej mobilności jest to często po prostu obowiązek przedsiębiorstwa. Oczywiście są od tego wyjątki – może być ona również po prostu (lub aż) czynnikiem motywującym organu dowodzącego biznesem. Jak zatem powinno wyglądać odpowiednie zarządzanie flotą?

Wybór samochodu

To, jaki bolid będzie tym właściwym, zależy od tego, jaki jest charakter firmy. W przypadku tej o profilu transportowym trzeba zwrócić uwagę nie tylko na możliwości załadunkowe danych pojazdów, ale i ich awaryjność oraz poziom spalania. Powód jest prozaiczny. Istotą floty transportowej jest konieczność ciągłego przebywania „na trasie”, zatem od strony technicznej powinna być ona tak efektywna, jak bardzo jest to możliwe. Natomiast samochody nie są jedynie domeną przedstawicieli handlowych czy dostawców. Nie należy zapominać, chociażby o kierownikach działów, dla których takie auto byłoby suplementem do pensji, zwiększając tym samym ich motywację do pracy. Optymalnym wyborem byłyby te spełniające kryteria ekonomiczne oraz ekologiczne, ze względu na redukcję kosztów samej floty, jak i kreację pozytywnego  eko-wizerunku przedsiębiorstwa.

Osoba menadżera floty

Nie sposób dyskutować z tym, że praca zarządzania flotą samochodową wymaga precyzji i odpowiedzialności. Wynika to oczywiście z ryzyka. Małe błędy w wykonywaniu tej czynności są w stanie zakończyć się znacznymi kosztami dla przedsiębiorcy. Przy czym to zajęcie nie ogranicza się wyłącznie do zdobywania wozów czy sprawowania nadzoru nad ich serwisem. Menadżer floty zajmuje się również kontrolowaniem przebiegu pojazdów czy ich rozliczaniem.

Jednakże osoba menadżera nie musi być jedyną zajmującą się tym zagadnieniem. Jeśli flota posiada mniejszą ilość samochodów, może być ona oddelegowana sekretariatowi przedsiębiorstwa. Działanie to opiera się na arkuszu kalkulacyjnym. Istnieje również możliwość, aby wykorzystać oprogramowanie do zarządzania flotą samochodową.

Monitorowanie floty

Monitorowanie floty

Aby wszystko jednak spięło się w całość, niezbędne będzie monitorowanie floty. Niezależnie, czy liczy ona kilka lub kilkaset pojazdów, nie będzie ona spełniać swojego zadania, jeśli będzie wykorzystywana do wszystkich innych celów prócz tych biznesowych. W tej kwestii może pomóc system Verizon Connect, ale również zaopatrzenie aut w nawigacje GPS czy rejestratory dróg.

Podsumowanie

Skuteczne zarządzanie flotą samochodową wymaga skrupulatnego i czynnego działania wszystkich zaangażowanych w tę dziedzinę stron. Dzięki temu właściciele firm mogą być pewni, że zapewnili oni odpowiednie fundamenty pod sukcesywną działalność swojego biznesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here