Często wybór oprogramowania specjalistycznego jest stosunkowo łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Zupełnie inaczej jest, kiedy należy program dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa, a następnie go wdrożyć. To może być nerwowy etap, często pełen nieporozumień i niedomówień. Warto przygotować się do niego, aby skutecznie wdrożyć nowy system ERP dla firm.

Informacja kluczem do sukcesu we wdrażaniu ERP

Rozpoczęcie wdrażania systemu powinno rozpocząć od analiz stanu przedsiębiorstwa, poznania jego charakteru. Dopiero wówczas powinno się wybrać system, który najlepiej sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie i nie będzie wymagał diametralnych zmian.

Następnie firma wdrażająca specjalistyczne oprogramowanie powinna poznać oczekiwania klienta. Jest to pierwszy krok do tego, aby określić, jakie niezbędne zmiany należy wprowadzić w danym systemie. Zbieranie informacji jest bardzo ważnym etapem, gdyż umożliwia wdrożenie podstawowych udogodnień jeszcze przed etapem testów i wstępnego szkolenia przedsiębiorstwa.

Czas na projekt i testy

Kiedy informacje są zebrane, firma wdrażająca może przejść do zaprojektowania, a następnie stworzenia wersji systemu ERP idealnej dla danego przedsiębiorstwa. Etap ten powinien odbywać się w ciągłym kontakcie z klientem, a użytkownicy kluczowi powinni mieć wgląd w zmiany w systemie.

System ERP dla firmy, w którym zostały wdrożone zmiany, powinien zostać poddany testom. Najlepiej, jeśli będą go testować użytkownicy, którzy docelowo będą go używać na co dzień. Jest to idealny czas na zgłaszanie uwag oraz naniesienie poprawek do systemu. W końcu system ERP ma być integralną całością, która w sposób sprawny i zrozumiały łączy wszystkie działy w firmie, usprawniając tym samym procesy.

Wdrożenie i wsparcie po wdrożeniu

Wdrożenie nowego systemu ERP powinno przebiec płynnie. Przed rozpoczęciem użytkowania powinny zostać przeniesione do niego wszystkie dane z dotychczasowego systemu. Następnie warto dać sobie czas na jednoczesne używanie nowego systemu i poprzedniego rozwiązania.

Kiedy system już w pełni zostanie wdrożony, dobrze jest mieć kontakt z firmą wdrożeniową. Wówczas pozwoli to na rozwianie wątpliwości co do systemu we wczesnych etapach użytkowania. To także poczucie bezpieczeństwa dla przedsiębiorstwa, które nie jest zostawione same sobie z danym systemem. Takie wdrożenie powinno zakończyć się sukcesem, który pozwoli w pełni cieszyć się z udogodnień, które niesie nowy system ERP dla firm.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BSCC.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here