Studia prawnicze kojarzą się przeciętnemu Polakowi z prestiżem, wysokimi zarobkami oraz ciekawą, wręcz porywającą pracą na sali sądowej. Taka wizja ma jednak zdecydowanie więcej wspólnego z amerykańskimi serialami kryminalnymi niż z rzeczywistością. Nie oznacza to jednak, że zawody prawnicze – w tym zawód notariusza – tracą na znaczeniu.

Kto może zostać notariuszem?

Praca w kancelarii notarialnej wiąże się z wielką odpowiedzialnością – to właśnie notariusz czuwa nad prawidłowym kształtem dokumentów, zgodnością kopii z oryginałem, prawdziwością protokołów czy poświadczeń itd. Warto też zauważyć, że za wszystkie ewentualne błędy odpowiada osobiście przed Radą Izby Notarialnej.

Dla kogo jest więc ten zawód? Z pewnością dla osób niezwykle skrupulatnych, dokładnych i rzeczowych, które nie boją się pracy z tonami dokumentów. Muszą być przygotowane zwłaszcza na to, że pracę notariusza cechuje wysoki stopień samodzielności, zaś kompetencje pożądane w innych profesjach (np. umiejętności interpersonalne) posiadają tutaj często niewielkie znaczenie.

Ścieżka kariery

Aby podjąć pracę w charakterze notariusza, należy przede wszystkim ukończyć studia prawnicze na jednej z uczelni publicznych bądź niepublicznych. Kolejnym etapem będzie aplikacja notarialna; odbywa się ją pod okiem opiekuna wyznaczonego przez izbę notarialną. Aplikant posiada także możliwość samodzielnego wyboru kancelarii.

W tym okresie należy dodatkowo odbyć sześciomiesięczną praktykę sądową w zakresie spraw cywilnych, rejestrowych i księgowo-wieczystych. Aplikacja kończy się egzaminem notarialnym, który sprawdza przygotowanie zdającego do samodzielnego pełnienia obowiązków notariusza. Po jej zakończeniu należy odbyć obowiązkowy, dwuletni staż na stanowisku asesora. Później można ubiegać się o możliwość prowadzenia własnej kancelarii.

Ile można zarobić?

Pytanie o zarobki dla wielu może się okazać kwestią kluczową. Dochody notariusza bardzo trudno oszacować, bo jego miesięczną pensję wyznacza głównie ilość sporządzonych aktów notarialnych. Istnieją jednak pewne ogólne tendencje, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski.

Najlepiej zarabiają notariusze w województwie mazowieckim (średnio ok. 42500 zł netto), dolnośląskim (ok. 3185 zł netto) i wielkopolskim (ok. 3060 zł netto), najsłabiej zaś – w woj. podlaskim (ok. 2410 zł netto) i lubuskim (ok. 2290 zł netto).

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here