Co należy wiedzieć o łożyskach?

0
1541

Łożyska to specjalny typ urządzeń, które stosuje się jako części bardziej skomplikowanych mechanizmów lub maszyn. Głównym zadaniem łożysk jest umożliwianie właściwego wykonywania ruchu obrotowego – przede wszystkim kół w najróżniejszego typu pojazdach służących do transportu, a także w innego rodzaju maszynach. Dzięki zastosowaniu określonych podzespołów – takich jak osie i wały – ruch obrotowy jest inicjowany, a jego przebieg – w tym poziom stabilizacji względem podstawy w czasie wykonywania ruchu – zależy właśnie od działania łożysk i ich ułożenia.

Łożyska toczne

Dostępne łożyska można podzielić na różne kategorie. Najważniejszymi cechami różnicującymi dostępne produkty są: budowa łożyska oraz jego określone parametry techniczne. Jednym z często stosowanych typów łożysk jest łożysko toczne, zaliczane do kategorii mechanicznych. Jest to urządzenie o stosunkowo prostej budowie, dostępne w wielu różniących się między sobą wersjach.

W budowie łożysk tocznych wyróżniamy kilka najważniejszych części. Przede wszystkim jest to pierścień zewnętrzny, będący zewnętrzną częścią zwieńczającą obudowę całej maszyny. Obok niego, w łożysku tocznym występują elementy stykające z tokiem właściwym – bieżnie główne i pomocnicze. Zadaniem bieżni głównych jest przenoszenie oddziałujących sił w taki sposób, by ukierunkowane zostały zgodnie ze stroną działania łożyska. Bieżnie pomocnicze działają w podobny sposób – przenoszą nacisk oraz ruch w stronę odwrotną.

Poniżej nich znajdują się kolejne elementy łożyska tocznego. Zazwyczaj spotykamy elementy stalowe o okrągłym lub podłużnym kształcie, nazywane „częściami tocznymi”. Ich zadaniem jest zapewniać niezakłócony przebieg ruchu wzdłuż bieżni. Obok tych elementów znajdziemy także koszyk – nie mniej istotny element mechanizmu. Jego głównymi zadaniami są: utrzymywanie konkretnych części łożyska w stanie rozłączenia, obniżanie i eliminowanie poziomu tarcia, a przez to także – obniżanie poziomu wydzielanego ciepła, a tym samym – poprawa sprawności i żywotności całego urządzenia.

Łożyska toczne – klasyfikacja i najważniejsze rodzaje

Łożyska toczne znajdują zastosowanie w najróżniejszych urządzeniach i maszynach. Ponieważ ich działanie polega na wykonywaniu dużej ilości ruchów, są zazwyczaj stworzone z trwałych materiałów, gwarantujących ich długi okres przydatności do użycia. Wśród dostępnych łożysk tocznych znajdziemy wiele, różniących się zarówno budową jak i mechanizmem działania, urządzeń. Wymienić należy przede wszystkim łożyska wzdłużne i poprzeczne – w zależności od kierunku wykonywania ruchu danego łożyska. Ponadto, rozróżnia się łożyska toczne kulkowe i wałeczkowe, w zależności od kształtu zastosowanych elementów tocznych.

Wśród dostępnych w polskim internecie dostawców łożysk, warto polecić firmę NEMRA, z której ofertą zapoznasz się pod adresem: http://nemra.pl/oferta/lozyska/. NEMRA specjalizuje się w dystrybuowaniu specjalnych mechanizmów – łożysk, taśm, łańcuchów, sprzęgieł, uszczelnień, chemii technicznej, zestawów kołowych oraz licznych innych elementów, wykorzystywanych w pracy większych mechanizmów. Jest to przedsiębiorstwo współpracujące wyłącznie z uznanymi dostawcami rozwiązań technologicznych, oferujące produkty najwyższej jakości w rozsądnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here