Wyprawka dla noworodka i niemowlęcia – jakie kosmetyki powinny się w niej znaleźć? 

Kosmetyki są bardzo ważnym elementem w wyprawce dla noworodka, ponieważ skóra dziecka, podobnie jak i nasza, potrzebuje ochrony oraz pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że nadmiar stosowanych preparatów może zaszkodzić, ponieważ w pierwszych miesiącach po narodzinach skóra u dziecka jest bardzo wrażliwa i niedojrzała. Są jednak kosmetyki, które po prostu trzeba posiadać, gdyż ułatwiają dbanie o higienę oraz zdrowie pociechy. Są to przede wszystkim: kremy na odparzenia, mleczko do ciała, mydełko lub płyn myjący (jego pH powinno być obojętne), szampon, puder, oliwka do ciała oraz chusteczki nawilżające.

Należy pamiętać, że kosmetyki powinny być naturalne, a substancje, które się w nich znajdują nie mogą uczulać ani podrażniać skóry dziecka. Dlatego sprawdzanie składu preparatów jest bardzo ważne i należy poświęcić temu trochę czasu.

Czym charakteryzują się dobre kosmetyki dla niemowląt i starszych dzieci? 

Najważniejszy jest skład kosmetyków. Nie mogą one zawierać sztucznych, niebezpiecznych dla zdrowia i kondycji skóry dziecka, substancji. U niemowląt należy również pamiętać, że duże znaczenie ma zapach stosowanych kosmetyków. Powinien on być jak najbardziej neutralny, niedrażniący i niepowodujący żadnych uczuleń i alergii. Kolejnym ważnym faktem jest to, że skóra w pierwszych miesiącach życia jest bardzo wrażliwa i skłonna do przesuszenia, dlatego trzeba zadbać o to aby w kosmetykach znalazły się substancje o działaniu nawilżającym. Złotą zasadą jest również to, że „mniej znaczy lepiej”, czyli im mniej składników znajduje się w danym produkcie tym jest on lepszy i bezpieczniejszy.

A czego należy unikać? Wszystkich produktów szkodzących delikatnej skórze dziecka oraz wywołujących alergię – konserwantów, sztucznych barwników, sylikonów, olei mineralnych, stabilizatorów oraz detergentów.

Warto postawić na jakość! 

Im lepiej dobrane kosmetyki, tym skóra dziecka jest zdrowsza a ryzyko wystąpienia uczulenia maleje. Jakość wybranych substancji ma ogromne znaczenie. Często rodzice, mający szeroki wybór kosmetyków dla swoich pociech, wybierają te gorsze. Myli ich cena lub opinie innych rodziców. Należy pamiętać, że zdrowie dziecka jest warte każdej ceny, dlatego czasem należy zapłacić trochę więcej i spokojnie żyć ze świadomością, że nie wystąpią żadne niepożądane objawy.

Przy wyborze kosmetyków trzeba zwrócić uwagę na parę kwestii: wiek dziecka (nie każda substancja jest odpowiednia, zwłaszcza dla mały dzieci), rodzaj skóry u dziecka (czy jest szczególnie wrażliwa, czy potrzebuje dodatkowego nawilżenia itp.), skład (najlepsze są tylko naturalne kosmetyki). Najlepiej i najbezpieczniej zasięgnąć opinii lekarza co do wyboru kosmetyków dla pociechy.

Jakich cen należy się spodziewać przy wyborze dobrych kosmetyków?

Ceny kosmetyków są różnorodne, w zależności od ich składu oraz przeznaczenia. Na przykład koszt naturalnej oliwki do ciała to około 30 złotych. Nie jest to bardzo wygórowana cena, a jednocześnie rodzic otrzymuje zapewnienie od firmy, że produkt jest przebadany, naturalny i bezpieczny dla skóry dziecka. Szampon BIO to koszt w granicach 30-40 złotych, a kupujący otrzymują gwarancję, że produkt jest w 100% bezpieczny i nadaje się do stosowania już od pierwszych chwil po narodzinach dziecka. W jego składzie znajdują się substancje naturalne tj. miód, rumianek czy malwa, które nawilżają skórę głowy dziecka i zapobiegają przed wysuszeniem oraz podrażnieniem.

Chusteczki nawilżające to koszt około 15-25 złotych i one również są nieszkodliwe dla skóry, poprzez brak konserwantów i barwników. Kremy i maści pielęgnacyjne BIO to koszt około 30-40 złotych. Są stworzone w 99% z naturalnych składników oraz posiadają certyfikaty, gwarantujące najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo. Istnieją również produkty wolne od składników pochodzenia zwierzęcego, stworzone w 100% z roślin. Jest to np. organiczny olejek do masażu stworzony z migdałów. Jego przeznaczeniem jest uelastycznienie skóry dziecka oraz wzbogacenie jej w witaminę E. Koszt takiego produktu to około 55 złotych.

Dobre kosmetyki wcale nie muszą być niesamowicie drogie a za to gwarantują najwyższą ochronę dziecka w pierwszych chwilach jego życia oraz w następnych latach. Warto więc poświęcić nieco czasu na przejrzenie szerokiej gamy produktów, zapoznania się z ich składem oraz wybrania tych, które zapewniają najlepszą pielęgnację skóry pociechy.

Źródło: Sklep dla niemowląt https://www.tamaja.pl/kategoria/kosmetyki

[Głosów:7    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here