Na rynku można spotkać wiele produktów z drugiej ręki – od ubrań aż po komputery. Laptopy używane i poleasingowe to dobra alternatywa ekonomiczna dla tych, których nie stać na zakup nowego sprzętu. Komu szczególnie warto polecić używane komputery przenośne i stacjonarne? Sprawdzamy.

Rodzice

Własny komputer to marzenie każdego współczesnego dziecka. Prędzej czy później, rodzice starają się je spełnić, tym bardziej, że laptop czy pecet jest świetnym narzędziem nie tylko do zabawy, ale i nauki. Rodzicom planującym zakup komputera dla dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym szczególnie warto polecić laptopy używane. Posiadające jedynie drobne ślady użytkowania sprzęty są znacznie tańsze od nowych i nie szkoda wydanych na nie pieniędzy, nawet gdy ulegną zniszczeniu czy awarii w wyniku nieostrożnego używania przez dziecko.

Ze względu na to, iż dzieci szczególnie lubią gry, rodzice powinni zainwestować w taki komputer, który sobie z nimi poradzi. Warto zwrócić uwagę między innymi na kartę graficzną, oferującą renderowanie szczegółów w 3D z doskonałą jakością. Przykładem mogą być wysokiej klasy karty Nvidia GeForce GTX, dedykowane właśnie do odtwarzania wymagającej grafiki. Posiadają wbudowaną własną pamięć i w połączeniu z dużym (np. 15,6-calowym) ekranem o żywych kolorach i gwarantują niezapomniane emocje.

Właściciele firm

Każdy właściciel firmy musi zapewnić pracownikowi odpowiednio wyposażone stanowisko pracy – komputer jest jednym z najczęściej spotykanych narzędzi wchodzących w jego skład. Zakup pecetów czy laptopów dla zespołu może być jednak dużym obciążeniem dla budżetu małej firmy lub przedsiębiorstwa w fazie rozbudowy. Laptopy używane są dobrą alternatywą ekonomiczną. Warto dodać, że sprawdzają się niejednokrotnie lepiej od wschodzących dopiero na rynku sprzętów ze względu na fakt, iż pochodzą z wcześniej docenionych i sprawdzonych serii.

W przedsiębiorstwach komputery zazwyczaj wykorzystywane są do przechowywania i przetwarzania danych, dlatego powinny przede wszystkim posiadać pojemny i szybki dysk. Tradycyjne HDD charakteryzują się dużą objętością, a nowego typu SSD szybkością, jednak często prz6 mniejszych pojemnościach. Atrakcyjną propozycją może być połączenie tych możliwości, poprzez zakup komputera wyposażonego w dwa dyski lub w jeden hybrydowy.

Nauczyciele i szkoleniowcy

Osoby zawodowo zajmujące się edukacją dzieci i dorosłych używają laptopów w różnych miejscach i okolicznościach. Komputery przenośne nauczycieli, wykładowców, szkoleniowców i prelegentów pracują w trudnych warunkach i przeważnie już po krótkim okresie użytkowania ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym, osoby reprezentujące ww. zawody bardzo krótko doceniają zalety sprzętów prosto ze sklepu czy od producenta. Wyczyszczone z danych i serwisowane laptopy używane mogą okazać się dla nich znacznie bardziej opłacalne.

Warto przy tym zwrócić uwagę na możliwość zabezpieczenia komputera poleasingowego dzięki systemom biometrycznym. W przypadku nauczycieli bez wątpienia pozwolą im one na uchronienie cennych materiałów przed niepowołanymi osobami.

Programiści, pracownicy IT

Laptopy używane to również dobra inwestycja dla osób zajmujących się szeroko pojętą informatyką – zarówno dla serwisantów sprzętu komputerowego, jak i programistów czy właścicieli jednoosobowych firm świadczących usługi IT. Przedstawicielom takich profesji zawsze przydaje się dodatkowy i co ważne, niekoniecznie nowy, komputer do testów czy przechowywania ważnych i wrażliwych danych. Zakup modelu używanego to pomysł, którego realizacja nie powinna odbić się negatywnie na stanie osobistego czy firmowego portfela.

Ze względu na skomplikowane obliczenia i zaawansowane operacje, programiści z reguły potrzebują bardzo wydajnych komputerów. Dedykowanymi dla nich podzespołami będą zatem procesory Intel Core z serii i5, i7 lub i9, które posiadają cztery lub więcej rdzeni o wysokim (ponad 2,7 GHz) taktowaniu. W połączeniu z wydajnym chłodzeniem w postaci wentylatorów, otworów i – w niektórych modelach – systemów zarządzania w zależności od obciążenia, pozwalają one na wydajną i jednocześnie bezpieczną pracę.

Niemniej istotna jest pamięć operacyjna, która powinna mieć minimum 8 GB RAM, najlepiej z możliwością rozbudowy. Istotny jest także jej typ, w przypadku którego warto wybierać DDR4, będące nowym rozwiązaniem.

Podsumowując, tanie laptopy używane można polecić między innymi rodzicom, którzy chcą sprezentować pierwszy komputer swojemu dziecku czy właścicielom firm, na których ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom stosownych narzędzi pracy. Komputery przenośne z drugiej ręki to także dobra inwestycja dla nauczycieli, wykładowców, szkoleniowców i prelegentów oraz informatyków, serwisantów sprzętu komputerowego, programistów i pracowników IT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here