Jeśli nie ma możliwości odzyskania wierzytelności z gotówki, wypłaty, świadczeń lub środków dostępnych na rachunku bankowym, komornik szuka sposobu na najszybsze zaspokojenie potrzeb dłużnika. Oczywiście do najchętniej zajmowanych ruchomości należy sprzęt elektroniczny lub pojazdy mechaniczne. Ich sprzedaż podczas licytacji jest zazwyczaj błyskawiczna, ponieważ potencjalni kupcy szukają stale podobnych okazji.
Czy jest sposób, dzięki któremu uchronimy auto przed egzekucją? Okazuje się, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, a prawo dotyczące egzekucji komorniczych jest na tyle rozbudowane, że bierze pod uwagę większość możliwych scenariuszy. Warto również orientować się, co komornik może zabrać z wynajmowanego mieszkania: https://polskatimes.pl/co-komornik-moze-zabrac-z-wynajmowanego-mieszkania-wyjasnia-rafal-wojtyna/ar/c15-14464967 – szczegółowo tłumaczy ekspert komorniczy Rafał Wojtyna.
Kiedy komornik nie może zająć auta?
Najważniejsza informacja znajduje się w punkcie 5. Art. 829. Ograniczenia przedmiotowe egzekucji KPC:
“narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia […]”
Jeśli więc jesteś taksówkarzem, niezależnym dostawcą lub prowadzisz działalność polegającą na transporcie ludzi/towaru, komornik nie może zająć Twojego auta służbowego. Pozbawiłby cię w ten sposób możliwości zarobkowych, a tym samym środków do życia i spłacenia zadłużenia.
Jak odbywa się zajęcie?
Informacja na temat terminu przekazania auta komornikowi powinna znajdować się na piśmie egzekucyjnym doręczonym do dłużnika. Gdy dojdzie do przekazania ruchomości, pojazd nie może znaleźć się od razu na licytacji. Zgodnie z prawem komornik musi odczekać okres 7 dni. Jest to w pewnym sensie ostatnia szansa dla dłużnika, by mógł on spłacić wierzytelności w całości lub porozumieć się z wierzycielem. Następnie informuje on obydwie strony sporu o dacie, godzinie i miejscu licytacji.
Czy można zabezpieczyć prywatny samochód przed egzekucją?
Dłużnicy często szukają sposobu, by uchronić pojazd przed egzekucją. Świadczyć może o tym ilość pomysłów i pytań typu:
- przepisanie samochodu na kogoś z rodziny,
- przekazanie auta komuś jako darowiznę,
- szybka sprzedaż auta.
Nie są to jednak najlepsze sposoby. Tego typu czynności są karalne. Jasno mówi o tym art. 300 Kodeksu karnego.
“Art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela
- 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Jakie są legalne możliwości uchronienia auta przed egzekucją?
Pierwszym i bez wątpienia najlepszym sposobem jest spłata zadłużenia. Komornik zgodnie z prawem będzie musiał odstąpić od licytacji komorniczej samochodu i zwolnić go spod zajęcia komorniczego.
Jeśli dłużnik nie dysponuje pełną kwotą na spłatę wierzytelności i komornik planuje zająć auto, pozostaje druga alternatywna metoda. Ugoda z wierzycielem. Podpisanie tego typu dokumentu, w którym dłużnik deklaruje regularną spłatę ustalonej z wierzycielem sumy pieniędzy, zmusza komornika do odstąpienia od zajęcia pojazdu i umorzenia egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela.