Zespół suchego oka to coraz powszechniej spotykane schorzenie, które bywa nazywane chorobą cywilizacyjną. Z każdym rokiem przykre objawy pojawiają się u coraz większego grona ludzi. Statystyki pokazują, że już 20% osób, które przekroczyły 50 rok życia, zmaga się z uczuciem suchości oczu. Na jakie leczenie warto postawić?

Suche oko – co jest przyczyną?

Jedną z najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka jest długotrwała praca przy urządzeniach elektronicznych. Wpatrując się w ekran komputera lub smartfona, nasze oczy starają się dopasować ostrość widzenia do małej czcionki na monitorze i w rezultacie mrugamy dużo rzadziej. Powoduje to zbyt małe wydzielanie płynu i zaburzenia w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego.

Jednak przyczyn występowania zespołu suchego oka jest znacznie więcej. Może to być przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach, zmiany hormonalne i warunki klimatyczne. Objawy często nasilają się zimą, z powodu niskich temperatur i ogrzewania centralnego, które sprzyja wysuszaniu powietrza. To wszystko sprawia, że możemy czuć pieczenie, suchość lub podrażnienia oka. Niektórzy pacjenci skarżą się na uczucie piasku pod powiekami lub opuchnięcia.

Jakie krople wybrać na suche oko?

Leczenie zespołu suchego oka ogranicza się jedyne do działań minimalizujących przykre objawy. Stosowane są preparaty zastępujące ciecz łzową – tak zwane sztuczne łzy. Mają one za zadanie zapewnić właściwy poziom nawilżenia gałki ocznej. Jakie produkty warto wybierać?

Najbardziej skuteczne na suche oko są krople, w których składzie znajduje się hialuronian sodu. Chroni on gałki oczne przed wolnymi rodnikami i utrzymuje odpowiednie parametry płynu łzowego – przy tym zapewnia komfort widzenia i nie ogranicza ostrości. Nawilżające krople do oczu z tą substancją aktywną tworzą na nabłonku rogówki równomierną i trwałą warstwę, która wykazuje właściwości ochronne. Dzięki temu zapewniają długotrwałą ulgę.

Użytkownicy szkieł kontaktowych powinni wybierać krople do oczu, które mogą być stosowane z soczewkami. Niektóre produkty można nawet aplikować bez zdejmowania soczewek, co znacząco wpływa na komfort pacjentów.

Warto stawiać jedynie na krople do oczu, które nie zawierają substancji konserwujących. Sztuczne dodatki mogą przyczyniać się do podrażnień oraz reakcji alergicznych. W rezultacie, zamiast przynieść oczekiwaną ulgę pogorszą stan oka. Marką, która posiada w swojej bogatej ofercie bezpieczne krople do oczu, jest Pharm Supply – warto zwrócić uwagę między innymi na produkty linii Biolan, można je znaleźć na https://pharmsupply.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here