Oszczędzać zawsze warto, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, np. w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dobrym rozwiązaniem – szczególnie w niepewnych czasach – jest konto oszczędnościowe. Oprocentowanie nie należy do najwyższych, jednak taka forma odkładania pieniędzy ma jeszcze inne zalety. Poznaj te najważniejsze.

Konto oszczędnościowe jest jednym ze sztandarowych produktów bankowych. W przeciwieństwie do typowego rachunku osobistego, pozwala nie tylko na gromadzenie środków, ale również powiększanie kapitału.

Konto oszczędnościowe – na czym polega oszczędzanie?

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie daje możliwość wypracowania zysków. Jest to możliwe dzięki kapitalizacji odsetek, która odbywa się najczęściej na koniec miesiąca – jest to bowiem okres rozliczeniowy.

Jak to wygląda w praktyce? Wpłacasz pieniądze na rachunek oszczędnościowy, a na koniec okresu rozliczeniowego dochodzi do kapitalizacji odsetek. Wówczas na konto trafiają wypracowane odsetki – proporcjonalne do wysokości zgromadzonego kapitału i zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Zalety konta oszczędnościowego

Od kilku lat średnie oprocentowanie konta oszczędnościowego należy do stosunkowo niskich, a to za sprawą rekordowo niskich stóp procentowych. Chociaż rachunek tego typu nie pozwala na wypracowanie zysków porównywalnych do zysków sprzed 10 lat, rachunek oszczędnościowy nadal ma wiele zalet.

1. Oszczędzanie już od pierwszej złotówki

Aby zacząć powiększać zyski, wcale nie musisz dysponować dużymi środkami. Konto oszczędnościowe pozwala zarabiać już od pierwszej złotówki. Nie ma więc znaczenia początkowa wartość kapitału, jednak warto systematycznie odkładać pieniądze. Dlaczego?

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie może rosnąć w miarę powiększania się środków. Przykładem może być Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku z oprocentowaniem do 0,7% (w przypadku depozytów o wartości od 50 000 do 399 999,99 zł). To przekłada się na większą motywację do oszczędzania.

2. Swobodny dostęp do środków bez utraty odsetek

 Konto oszczędnościowe nie zamyka ci drogi do zgromadzonych środków. Masz do nich stały dostęp i możesz z nich korzystać w dowolnym momencie. Z jednej strony może to skutkować niepotrzebnym „podbieraniem” pieniędzy, ale z drugiej – stanowi zabezpieczenie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Wypłata środków jest możliwa bez utraty wypracowanych do tej pory odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie przelewu może być płatne – to skutecznie zniechęca do niepotrzebnych wypłat.

3. Bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy

Konto oszczędnościowe jest bezpiecznym produktem finansowym. Pieniądze zgromadzone na rachunku nie są narażane na żadne ryzyko utraty – także w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości. W takiej sytuacji oszczędzający może odzyskać swoje środki – wystarczy zgłosić się do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nie rezygnuj z konta oszczędnościowego z powodu niesatysfakcjonującego oprocentowania. Wystarczy bowiem porównać dostępne oferty i wybrać rachunek pozwalający osiągać ponadprzeciętne zyski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here