Określenie firma transportowa oraz logistyczna może oznaczać niemal to samo. Branża transportowa pełna jest definicji, które nie dla każdego mogą być w pełni zrozumiałe. Jeżeli przyjrzymy się zagadnieniom bliżej, bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że charakteryzują je całkowicie odmienne szczegóły, w efekcie nasze założenia okazują się nieprawdziwe. Czym dokładnie różni się firma transportowa od logistycznej i którą z nich najlepiej wybrać? Jeżeli to pytanie zadajesz sobie od dawna, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik!

Z koniecznością podjęcia współpracy z firmą transportową najczęściej spotykają się przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Przewóz towarów w dużych ilościach i o dużych gabarytach wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu gwarantującego pełne bezpieczeństwo podczas transportu ale również opieki zespołu specjalistów czuwających nad każdym szczegółem.

transport różnymi drogami

Przewóz towarów, musi przebiegać sprawnie i być realizowany bez opóźnień. Każdy aspekt, wpłynie dodatkowo na wizerunek prowadzonej przez Ciebie działalności – to czy towar dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie, czy wysyłka i odbiór został zrealizowany terminowo i bez opóźnień oraz to jak przebiegł cały proces będzie miało ogromny wpływ na dalsze relację z danym odbiorcom, który w efekcie zdecyduje się na stałą współpracę lub zrezygnuje z Twoich usług już po pierwszym skorzystaniu z oferty i transporcie załadunku. Musisz więc wykazać się pełnym profesjonalizmem i wyróżnić się spośród konkurentów z branży.

Firma transportowa czy logistyczna – którą wybrać?

Usługi świadczone przez firmy dla Klientów różnią się między sobą. Aby dokładnie zrozumieć na czym polega praca specjalistów w tych firmach musisz zasięgnąć informacji i dokładnie przyjrzeć się definicjom obydwu specjalności.

Firma transportowa Przewóz towarów może odbywać się drogą powietrzną, lądową lub wodną w zależności od jego charakteru. Na realizację takich zadań potrzebna jest specjalna licencja, która upoważnia specjalistów do wykonywania swoich zadań. Prowadzenie działalności wymaga pozwolenia oraz licencji. Nie można pominąć żadnego ze szczegółów, gdyż każdy nawet najmniejszy detal ma tutaj ogromne znaczenie. Dodatkowo, firma transportowa musi posiadać dobrze rozbudowaną i wyposażoną flotę pojazdów odpowiednio dostosowanych do przewozu ładunków. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru przed zniszczeniem, transport musi odbywać się również zgodnie z wszystkimi normami i przepisami.

załadunek towaru

Firma logistyczna – zadaniem specjalistów jest nadzór i planowanie działań niemal całego przedsiębiorstwa. Zadaniem firm logistycznych jest między innymi planowanie i kontrolowanie oraz realizacja działań przedsiębiorstwa a także, co najważniejsze – dystrybucja i przewóz towarów. Dodatkowo, zadaniem działu jest kontrola:

  • zapasów,
  • składowanie,
  • transport,
  • prognozowanie popytu,
  • realizacja zamówień,
  • obsługa wydawanych do transportu towarów a także zwrotów,
  • przepływ informacji.

Jak więc widzisz firma logistyczna, zajmuje się realizacją działań na wielu płaszczyznach przemysłu. Chodzi tutaj nie tylko o sam transport ale każde działanie podjęte w celu jego sprawnej i efektywnej realizacji. Jedną z najlepiej znanych i cenionych firm działających w tej branży jest Pekaes. Aby lepiej zrozumieć pracę realizowaną przez firmy logistyczne wystarczy zaznajomić się z ich ofertą.

Którą z nich wybrać?

Jak pewnie już się zorientowałeś firmy logistyczne są niemal uzupełnieniem działań wykonywanych przez specjalistów działających w firmie transportowej. Specjalista działający na tym stanowisku zajmuje się niemal wszystkim co wiąże się z prawidłowym prowadzeniem działalności i każdym aspektem związanym z realizacją usług transportowych dla klientów. Zadaniem firmy transportowej jest załadunek, przewóz i rozładunek towaru w miejscu docelowym. Firma logistyczna wraz z transportową wspólnie tworzą branżę TSL, gwarantując bezpieczny przewóz towarów rozpoczynając od zaplanowania działań kończąc na dostarczeniu ładunku w odpowiednie miejsce. 

Wybierając firmę transportową bądź logistyczną musisz zastanowić się czego właściwie oczekujesz. Czy interesuje cię długoterminowa współpraca oraz kompleksowa obsługa na wielu płaszczyznach, czy też w grę wchodzi jedynie sam transport a planowaniem pozostałych działań zajmiesz się na własną rękę. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą dopiero rozpoczynającym swoją drogę do sukcesu musisz wiedzieć, że spedycja drogą lądową, morską lub powietrzną wymaga szeregu działań, bez których nie może odbyć się prawidłowo. Odpowiednia obsługa operacji pozwala na usprawnienie działań i zagwarantowanie ich najwyższej jakości.

Choć dla wielu transport i logistyka jest niemal tym samym, pojawiają się tutaj zasadnicze różnice. Zadaniem firm logistycznych jest planowanie całego procesu działań w transporcie i dbałość aby każde z działań zrealizowane było na wysokim poziomie. Firmy podejmujące stałą współpracę w tej branży powinny zastanowić się nad kompleksową obsługą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here