Jak pokazują dane GUS, firmy działające w branży elektronicznej i elektrotechnicznej (zwłaszcza komputerów, sprzętu RTV czy silników elektrycznych), mogą liczyć na wzrost przychodów w najbliższych latach. Z drugiej strony firmy z tych branż przestają być samowystarczalne, a więc korzystają z outsourcingu, dzięki czemu zmniejszają się koszty produkcji. Przyjrzyjmy się temu zjawisku.

Czym jest EMS?

Bardzo szybki postęp w dziedzinie zaawansowanej współczesnej elektroniki i elektrotechniki przekłada się automatycznie na rosnące wymagania wobec producentów. A ci nie zawsze mogą spełnić pokładane w nich nadzieje. Dotyczy to szczególnie takich obszarów jak miniaturyzacja podzespołów i kompletnych wyrobów przy jednoczesnej poprawie ich parametrów. Dlatego też coraz częściej wykorzystywany jest outsourcing, czyli powierzenie wykonania konkretnych podzespołów, a czasem i całych urządzeń elektronicznych profesjonalnym firmom, które świadczą usługi montażu na zlecenie. Działają oni w obszarze EMS, czyli Electronic Manufacturing Services, a rynek ten z każdym rokiem rozrasta się coraz bardziej.

EMS – rozwiązanie dla wielu branż

Firmy z sektora EMS są często świetnie wyposażone w maszyny, jak i technologie w określonym zakresie tematycznym. To sprawia, że mogą one realizować nawet złożone operacje technologiczne. Montaż kontraktowy prowadzony jest w wielu branżach: motoryzacyjnej, budowlanej czy medycznej. W każdej z nich pojawiają się innowacje, a technologie są coraz bardziej złożone i zaawansowane. Potrzeba więc pewnego partnera, który dostarczy elastyczne, dopasowane do danego obszaru, rozwiązania.

Korzystanie z EMS to dodatkowe korzyści dla przedsiębiorców, którzy sprzedają wyroby elektroniczne pod własną marką (OEM – Original Equipment Manufacturer), ale jednocześnie nie muszą być ich producentami. Zamiast tego, mają więcej czasu na to, aby skupić się na ekspansji rynkowej, a także promocji produktu. Zadania związane z procesem wytwarzania nowoczesnych rozwiązań pozostawiają w gestii zewnętrznych podmiotów.

Kiedy szczególnie montaż kontraktowy to dobry pomysł?

Zwłaszcza w przypadku krótkich i średnich serii produkcyjnych, gdyż wymagają wykorzystania specjalistycznych, a więc drogich urządzeń. Minimalizacja ryzyka ekonomicznego jest w tej sytuacji najważniejsza. Współpraca z firmą outsourcingową z obszaru EMS pozwala realizować zaplanowaną strategię. Zamiast inwestować w drogie maszyny i urządzenia z najwyższej półki, udostępniane są nam one przez podmiot zewnętrzny. Najważniejsze potrzeby to przede wszystkim zakup podzespołów, testowanie gotowych wyrobów, usługi projektowe czy wsparcie techniczne.

Jaka jest kondycja rynku EMS w Polsce?

Trzeba przyznać, że rynek rozwija się coraz lepiej, bo mamy w naszym kraju już ponad 100 firm zajmującym się produkcją elektroniki na zlecenie. Nie widać jednak jeszcze nasycenia takimi usługami kontraktowymi. To z tego powodu, że ciągle wielu rodzimych producentów elektroniki woli podjąć ryzyko (na przykład inwestując we własny park maszynowy), niż zlecić to firmie outsourcingowej.

Jako główny powód tego stanu przedstawia się przekonanie, że mimo poniesionych kosztów, jest to lepsze z biznesowego punktu widzenia, bo pozwala na większą kontrolę nad jakością produkcji. Tymczasem rachunek ekonomiczny mówi jasno, że nie zawsze takie podejście jest racjonalne. Często bowiem lepiej korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy EMS, która wykona dany montaż szybciej, bardziej profesjonalnie, a do tego po atrakcyjnej stawce.

Wydaje się, że świadomość tego, iż EMS to dobry wybór, będzie pojawiać się coraz częściej, tak jak w krajach zachodnich. Aby tak jednak było, potrzeba jeszcze trochę czasu.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here