Zapotrzebowanie na korzystanie z usług firm przewozowych ciągle wzrasta, dlatego naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą przedsiębiorstwa spedycyjne. Oferują one szeroki zakres działania zajmujący się całościowym procesem organizacji i transportu ładunków, z których warto skorzystać.

Co to jest spedycja?

To działalność usługowa, która zajmuje się organizacją przewozu zleconych przez osoby fizyczne lub podmioty prawne towarów, zwana także dziedziną branży TSL(Transport-Spedycja-Logistyka). Dzięki takim usługom możliwa jest szybka i bezpieczna wysyłka do Czech, Niemiec, Anglii czy innych krajów. Pełni ona świadczenia firmy transportowej (m.in przewóz paczek). W swoim działaniu uwzględnia aby przewożony różnego rodzaju towar mógł zostać bezpiecznie i terminowo dostarczony od nadawcy do odbiorcy.

spedycja, przewóz towarów

Podział i rodzaje

Wyróżniamy spedycję będącą usługą materialną oraz będącą świadczeniem nieodpłatnym.  Ta pierwsza jest przeznaczona na sprzedaż i ma charakter publiczny. Oznacza to, że dostęp do niej ma każdy klient na rynku. Natomiast ta druga cechuje się niedostępnością. Inaczej nazywana jest własną i charakteryzuje ją brak ceny sprzedaży. Dostęp do niej ma wyłącznie producent. Wyróżnia się również gałęziową, czyli gdy całość przewozu wykonywana jest za pomocą jednego środka transportu oraz intermodalną w przypadku potrzeby zaangażowania większej ilości środków komunikacji.

Wyodrębnia się także samochodową, kolejową, lotniczą, morską oraz żeglugi śródlądowej.

Klasyfikacja i zakres wykonywanych czynności

Ze względu na krąg oraz zakres działania typuje się spedycję międzynarodową, krajową, publiczną, własną oraz właściwą.

Kim jest spedytor?

Spedytor jest organizatorem całego procesu komunikacyjnego. Do jego zadań należy: doradztwo oraz przyjmowanie zleceń- usług firmy, dobieranie i organizacja właściwych środków transportu, zajmowanie się procesem nadawania, odbioru, przeładunku oraz dostarczania paczek, sporządzanie umów firmowych, kompletowanie niezbędnej dokumentacji, ubezpieczenie przewożonego towaru i sporządzanie umów celnych.

W związku z tym odpowiedzialność za prawidłowy i bezpieczny transport paczek spoczywa na właśnie na nim.

Jaką funkcję pełni?

Osoba wykonująca ten zawód zobowiązana jest realizować następujące funkcje: organizacyjną, dokumentacyjną, wykonawczą, bankową oraz doradczą.

Powyższe obowiązki wymagają wszechstronnej wiedzy, a przede wszystkim znajomości rynku towarowego. Aby móc realizować tak szeroki zakres obowiązków winien współdziałać z firmą transportową(drogową, kolejową, morską), portami lotniczymi, agencjami ubezpieczeniowymi, celnymi, a także organami państwowymi.

Kto może nim zostać?

Może nim zostać każdy człowiek posiadający podstawową wiedzę w zakresie logistyki i transportu. Niezwykle pomocna w tej dziedzinie okazuje się znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego i niemieckiego. Osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna charakteryzować się spostrzegawczością, łatwością nawiązywania kontaktów wysokim poczuciem odpowiedzialności, umiejętnością prowadzenia negocjacji, jak również dobrego zarządzania firmą spedycyjną. Praca ta wymaga myślenia strategicznego i analitycznego.

Czym jest logistyka?

Organizacja usług transportowych jest złożonym procesem. Warto zwrócić uwagę na pojęcie jakim jest logistyka. Zajmuje się ona przede wszystkim planowaniem tego jak ma przemieszczać się ładunek i dba o to by poprawnie nim zarządzać. Planowanie dzieli się na poszczególne etapy: projektowanie, wdrażanie, realizację, kontrolę i nadzór.

Hasło to łączy ze sobą różnorakie odcinki wędrowania towaru, ale również koordynuje przemieszczanie się ludzi czy dóbr materialnych z miejsca początkowego do miejsca docelowego. Osoba wykonująca zawód logistyka musi charakteryzować się wiedzą z zakresu projektowania i planowania, jak również technologii transportowych oraz przeładunkowych. Niezbędna jest także wiedza marketingowa- informatyczna, ekonomiczna wraz z podstawami prawa.

Transport

Transport w swoim znaczeniu jest odpłatną formą oferty firmy spedycyjnej. Zajmuje się dostarczaniem towarów, produktów i ludzi do miejsca docelowego przy wykorzystaniu odpowiednich środków przewozu, w zależności od potrzeb klienta.

Podsumowanie

Wykonanie usług translokacji nie należy do łatwego zadania.  Aby móc zrealizować usługę profesjonalnej firmy należy wykazać się wszechstronną wiedzą. Osoba chcąca skorzystać z usług, jakie oferuje firma spedycyjna zobowiązana jest określić swoje potrzeby i oczekiwania. Wybierając firmę należy kierować się jakością obsługi klienta oraz doświadczeniem w branży, które pozwolą na pomyślne załatwienie formalności oraz dostarczenie określonego ładunku w optymalnym czasie.

Warto skorzystać z usług tego przedsiębiorstwa, jeżeli zależy nam na bezpiecznym i szybkim przewozie towaru czy innych dóbr materialnych w kraju i poza jego granicami.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here