Choć internet jest obecnie bardzo powszechny, wiele pojęć z nim związanych pozostaje dla części osób nieznanych. Jednym z takich pojęć jest bez wątpienia hosting. W niniejszym tekście przedstawimy, co się pod nim kryje i co jest ważne przy wyborze hostingu.

Co to jest hosting?

    Najprościej mówiąc, jest to usługa polegająca na udostępnieniu na serwerze miejsca i zasobów, umożliwiających działanie stron internetowych. Dzięki temu dana strona internetowa działa przez całą dobę, co trudno byłoby osiągnąć, umieszczając serwis www na komputerze domowym czy firmowym — z chwilą wyłączenia urządzenia strona przestałaby działać. Serwery hostingowe natomiast działają niemal bez przerwy (więcej o tym w dalszej części tekstu).

Aktualnie można znaleźć wiele różnych ofert hostingu, które najczęściej wiążą się z podpisaniem umowy na rok. Dobrze jest więc dokładnie im się przyjrzeć i wybrać sprawdzony hosting dla swojej strony.

serwer strony

Jak wybrać hosting?

    Dobry hosting zapewnia prawidłowe działanie danej strony internetowej, co jest istotne właściwie dla każdej firmy. Poniżej przytoczymy ważne w procesie decyzyjnym kwestie.

Parametry serwera

    Jak już wyżej wspomniano, od sprawności serwera zależeć będzie poprawność działania danej strony internetowej. Oto najważniejsze z cech podawanych przez usługodawcę, które warto wziąć pod uwagę:

Stan techniczny — zarówno dyski twarde, jak i pozostałe podzespoły muszą być w dobrym stanie, aby serwer mógł sprawnie funkcjonować.

Uptime — przez to określenie należy rozumieć wyrażony procentowo czas bezawaryjnego działania serwera. Inaczej mówiąc, jest to gwarantowana dostępność usługi. Wartość tego parametru powinna wynosić 99% i dobrze jest sprawdzić, czy dana firma oferuje rekompensaty, jeśli wskaźnik ten spadnie poniżej tego poziomu.

Bezpieczeństwo — oferent hostingu powinien zapewniać pełną ochronę powierzonych mu danych, zarówno tych w formie papierowej, jak i elektronicznej oraz samych serwerów.

Szybkość łącza — szybkość i jakość połączenia internetowego firmy hostingowej przekłada się bezpośrednio na szybkość wyświetlania się danej strony. Zbyt wolne doczytywanie jej elementów prawdopodobnie zniechęci użytkowników do jej odwiedzania.

Transfer — jest to ilość danych, pobierana przez użytkowników w trakcie przeglądania strony. Oferty hostingowe przewidują jego miesięczne limity, przy czym 10 GB spokojnie wystarczy dla prostej strony z galerią zdjęć i kilkoma informacyjnymi podstronami. Ważne jest też, czy strona zostanie wyłączona od razu po przekroczeniu maksymalnego transferu, czy firma będzie wysyłać o tym fakcie powiadomienia i da czas na ewentualne wykupienie wyższego limitu.

Limit przestrzeni dyskowej — proste strony zajmują około 200 MB. Ich waga może jednak znacząco wzrosnąć, choćby przez założenie i korzystanie z firmowego e-maila pod jej domeną. Aktualnie najmniejszym standardem wielkości kont hostingowych jest około 1 GB, co powinno wystarczyć do obsługi nieskomplikowanych witryn.

Backup — standardowe oferty powinny zawierać opcję wykonywania kopii bezpieczeństwa umieszczanych na serwerach danych. Dobrze jest sprawdzić częstotliwość ich przeprowadzania.

Dostępne technologie — możliwości serwera muszą być dostosowane do strony WWW. Trzeba więc znać technologię, w jakiej wykonana jest strona i czy dana oferta hostingowa ją obejmuje. Głównie będzie tutaj chodzić o bardziej skomplikowane strony stworzone w PHP i MySQL.

Cena hostingu

    Rozstrzał między cenami hostingu jest dość duży — od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Trzeba jednak mieć przy tym na uwadze, że niższa cena idzie zazwyczaj w parze ze słabszymi parametrami serwera. Ten aspekt (koszt) jest też zależny od samej strony i ilości odwiedzających ją użytkowników. Przykładowo, dobry hosting klasycznej i prostej witryny www to kwota rzędu 50 do 10 zł brutto.

Oczywiście można też trafić na oferty darmowe. Choć na pierwszy rzut oka mogą kusić, wiążą się z nimi ograniczenia przestrzeni dyskowej, słaby transfer, zalew niechcianych reklam i wysoka awaryjność. Wszystko to bezsprzecznie zniechęci do odwiedzenia danej strony potencjalnego klienta, którego straci się już bezpowrotnie. Szczególnie boleśnie odczują to nowe przedsiębiorstwa, którym nie udało się jeszcze stworzyć podstawowej bazy klientów.

Hosting współdzielony, dedykowany czy VPS?

    Jeśli Twoja firma potrzebuje odrębnego dysku tylko do swoich potrzeb, warto rozważyć wykup tzw. hostingu dedykowanego. W jego ramach klient otrzymuje serwer tylko na swój użytek. Pozwala to uzyskać większą wydajność, a także decydować o wyborze systemu operacyjnego i oprogramowania. Opcja ta jest często wykorzystywana przez organizacje pozarządowe, duże i rozbudowane sklepy internetowe lub banki.

Inną alternatywą dla standardowego hostingu będzie też VPS (Virtual Private Server). Opcja ta jest pośrednią między współdzielonym a dedykowanym — serwer jest dzielony między różnymi użytkownikami, ale każdy z nich ma oddzielny system operacyjny i oprogramowanie. Zazwyczaj pojawiają się przy tym gwarancje określonych parametrów, zależnie od wykupionego pakietu.

Krajowy czy zagraniczny?

    Choć serwery w Polsce są coraz lepsze, hosting zagraniczny wciąż pozostaje dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających. Zazwyczaj bowiem ma on lepsze parametry i uptime w podobnej cenie.

Poza samymi serwerami, ważną kwestią jest także szybkość odpisywania na pytania. Niestety krajowe firmy kuleją jeszcze pod tym względem i może to zająć nawet kilka dni, tymczasem obsługa zagranicznych hostingów może odpowiedzieć nawet w kilka minut. Minusem zagranicznych będzie jednak konieczność posługiwania się językiem obcym (zwykle angielskim), co stanowi pewną barierę. Obecnie traci to jednak na znaczeniu, gdyż coraz więcej osób posługuje się swobodnie przynajmniej angielskim.

Oczywiście ostateczny wybór jest tutaj kwestią całkowicie indywidualną.

Profesjonalnie podłączony serwer

Podsumowanie

    Zaistnienie firmy w internecie jest uzależnione od dobrze działającej strony www. Aby sobie to zapewnić, potrzebny będzie odpowiedni hosting, bez którego nikt jej nie zobaczy. Wybierając z licznych dostępnych ofert tej usługi, dobrze jest je dokładnie przeanalizować nie tylko pod kątem parametrów samych serwerów, ale także własnych potrzeb.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here