Pracownicze Plany Kapitałowe, sposób wypłaty wynagrodzenia czy forma przechowywania dokumentacji pracowniczej to zmiany, jakie są wprowadzone po 31 grudnia 2018 roku. Jak zmiany wpłyną na pracę przedsiębiorców i pracowników?

Kodeks pracy jest jednym z 8 kodeksów materialnych, a do tego często nowelizowanym, bo aż 36-krotnie. Najnowsze zmiany zaszły od 1 stycznia 2019 roku i dotyczą oszczędzania na przyszłość czy dokumentacji pracowniczych. Zmiany są o tyle istotne, że dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i samych pracowników. Niektóre z nich łączą relacje z trzecim podmiotem, jakim jest państwo, a mowa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, w których udział wziąć może pracownik, pracodawca i państwo. Zapraszamy do zapoznania się najważniejszymi zmianami kodeksu pracy w 2019 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są?

Jedną z podstawowych zmian, jakie weszły do kodeksu pracy w 2019 są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jest to nowy system oszczędzania dla Polaków na przyszłość, ale odmienny o tych powstałych wcześniej – OFE. Środki zgromadzone na prywatnych rachunkach PPK są wyłącznie własnością pracownika i nie mogą zostać przetransferowane, jak środki OFE. Na prywatnym rachunku pracownik gromadzi finanse, które po 60 roku życia będzie mógł wypłacać w formie „pomocniczej emerytury”.

Jak gromadzone są środki?

Środki na koncie PPK pracownika gromadzone są przez wpłaty z trzech różnych źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracownika, która wynosi od 2 do 4% wynagrodzenia brutto. Drugim źródłem wpływów comiesięcznych na rachunek PPK jest pracodawca, który dokonuje wpłat na poziomie 1,5% brutto wynagrodzenia pracownika. Trzecim źródłem jest państwo, które dokonywać może wpłaty rocznej – 240 zł i jednorazowej, powitalnej -250 zł. Program jest dobrowolny, a pracownik nie musi wziąć w nim udziału lub może zrezygnować z niego w dowolnym momencie. Dla pracodawcy, przy chęci udziału pracownika w programie, PPK jest obligatoryjne – obowiązkowe.

Zmiany w sposobie wypłaty wynagrodzenia i przechowywaniu dokumentacji

Od stycznia 2019 roku zmieniła się również forma wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca jest zobligowany do przelewania wynagrodzenia pracownika na rachunek płatniczy. Zmieniła się również forma przechowywania dokumentów i czas.  Pracodawca ma skrócony czas przechowywania dokumentacji do 10 lat i może to czynić w formie elektronicznej.

Co oferuje nowy kodeks pracy? Zmiany, które wprowadza w 2019 nie wpłyną znacząco na pracę przedsiębiorstw, ale na pewno na możliwości pracownika, szczególnie finansowe i informacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here