Cechy dobrego programisty

0
2325

Współczesna popularność branży IT ma dwie strony medalu. Jedna z nich świadczy o ogromnej popularności tej dziedziny, a co za tym idzie coraz lepszymi możliwościami znalezienia pracy. Druga zaś dotyczy sporej ilości osób na jedno miejsce zatrudnienia. Dlatego warto udowodnić, że to właśnie nas można określić mianem odpowiedniego kandydata. Zatem jakie są cechy dobrego programisty?

Jakościowa praca 

„Jakość, nie jakoś” – to zdanie nieustannie powinno przyświecać programistycznej pracy. Zmaksymalizowanie efektów swoich działań nie tylko zapewni nam pewność w wykonywanych czynnościach, ale naukę systematyczności oraz satysfakcji. Przy czym nie warto popadać w samouwielbienie. To, że nam podobają się efekty, niekoniecznie oznacza podzielenie tego zdania przez pozostałych członków zespołu. 

Każda linijka kodu, która wychodzi spod palców programisty, jest jednocześnie jego wizytówką. Nie zrozumcie nas źle – błędy są nieuniknione, a ich popełnianie i późniejsze poprawianie to doskonały sposób na naukę oraz czynienie programistycznych postępów” (źródło: https://brief.pl/zadbaj-o-swoja-opinie-w-branzy-it-rady-od-software-development-academy/). 

Stawianie na rozwój 

Nie sposób podważyć tego, że IT nierozerwalnie związane jest związane z progresywnym rozwojem. Naturalnie może dojść do sytuacji, w której ogrom nowości może być trudnością, natomiast powinno być to dodatkowym motywatorem do pogłębiania swojej wiedzy. 

Ciągła nauka nie będzie działać wyłącznie na nas samych, ale również na otoczenie. Mając na uwadze to, że dany programista nie poprzestaje na swoich umiejętnościach, chcąc, zamiast tego wciąż je rozwijać i poszerzać będzie to również znak dla pracodawcy. Potraktuje on samodzielny zapał do nauki jako dowód na motywację oraz pragnienie nowych wyzwań, co jest zawsze wartością dodaną. 

Wyjście ze swojej strefy komfortu 

programista

Oczywiście na należy oczekiwać, że uda się w pojedynkę zdziałać wszystko. Stąd warto zdawać sobie z siły, jaką niesie praca wiele ludzi. Stworzenie odpowiednich warunków do niej może być kluczowe w przypadku dużych projektów i zleceń wymagających presji czasu oraz nerwów. 

Nie należy się tu doszukiwać pogrążania introwertyzmu, a zwrócenie uwagi na to, że komunikacyjność może być kluczowa. Zwłaszcza zdając sobie sprawę, że w branżę IT zaangażowana jest pokaźna ilość osób, a każda z nich ma swoje zadanie do wykonania. 

Zakończenie 

Indywidualny charakter środowiska IT sprawia, że wytworzenie wokół siebie renomy, wspartej przy tym własną, ciężką pracą jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Dzięki temu nasza programistyczna droga będzie przebiegać w sposób pozytywny, a my tylko na tym skorzystamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here