Zaawansowany rozwój technologiczny nie ominął również sektora finansowego. Dzięki nowoczesnym narzędziom bankowość stała się jeszcze bardziej przyjazna dla klienta. Świetnym tego przykładem jest tzw. bankowość internetowa ciesząca się dużą popularnością. Korzystanie z niej zapewnia nieograniczony dostęp do własnych zasobów i elastyczność zarządzania nimi z dowolnego miejsca i w dowolny sposób przy pomocy komputera, tabletu lub smartfona. Bankowość mobilna jest bardzo wygodna i zapewnia duży komfort. Jednak nie brakuje też sceptycznych opinii na jej temat, odnoszących się przede wszystkim do kwestii bezpieczeństwa. Czy jest się czego obawiać? Czy aplikacje bankowe są bezpieczne i czy można z nich swobodnie korzystać? Oto najważniejsze fakty na temat bankowości mobilnej.

Szybko, prosto i wygodnie, czyli bankowość internetowa

Bankowość internetowa jest usługą bankową, która polega na przekazaniu klientom narzędzi umożliwiających mobilne zarządzanie własnymi środkami w dowolny sposób. Narzędzia te to różnego rodzaju systemy i aplikacje służące m.in. do kontrolowania zgromadzonych na rachunku środków, zlecania przelewów i dokonywania transakcji płatniczych zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i podczas zakupów online. To nie koniec możliwości, jakie stwarza bankowość elektroniczna. Dzięki nim można również zakładać lokaty, a także inwestować środki. Ze względu na duże zainteresowanie klientów banki starają się udoskonalać swoje produkty, czyniąc je jeszcze bardziej komfortowymi w użytkowaniu, w związku z czym aplikacje bankowe stają się coraz bardziej atrakcyjne. Aby móc swobodnie korzystać z aplikacji, trzeba ją najpierw poprawnie zainstalować na wybranym urządzeniu z dostępem do Internetu. Aplikacje bankowe są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Korzystanie z nich nie sprawia większych trudności i jest bardzo wygodne. Dzięki nim posiadacz indywidualnego rachunku zyskuje pełny dostęp do całej oferty banku, zarówno tej dotyczącej kredytów, ubezpieczeń, jak i różnego rodzaju inwestycji. A to z kolei pozwala mu zarządzać swoimi środkami bez konieczności wychodzenia z domu, co gwarantuje wysoki poziom wygody i pozwala oszczędzać cenny czas.

Bankowość internetowa – zasady bezpiecznego korzystania

Korzystanie z bankowości mobilnej bez wątpienia ma wiele zalet. Jednak ze względu na fakt, iż zarządzanie finansami odbywa się w sieci, wiąże się z pewnym stopniem ryzyka. Czy jest się czego obawiać? Niekoniecznie. Jak twierdzą eksperci, bankowość internetowa jest bezpieczna. Nie oznacza to jednak, że nie należy zachować ostrożności. Banki stosują zaawansowane systemy zabezpieczeń, co sprawia, że poufne dane klientów są przechowywane w bezpieczny sposób. Niestety z oczywistych względów bankowość elektroniczna jest sektorem wyjątkowo narażonym na ataki hackerskie, dlatego poza zaufaniem bankowi warto samemu zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich finansów. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej jest logowanie się do aplikacji z zaufanych urządzeń mobilnych. To bardzo ważne, bowiem udostępnianie wrażliwych danych osobom trzecim może doprowadzić do ich niekontrolowanego wycieku. Dotyczy to także ich automatycznego zapisywania się na urządzeniach mobilnych podczas logowania do serwisów bankowych. Zasada ta dotyczy także sieci. Logowanie się do aplikacji bankowej poprzez niezabezpieczoną publiczną sieć stwarza duże ryzyko utraty poufnych danych, co zwiększa ryzyko wykorzystania ich przez osoby niepowołane. Pomimo dużej świadomości co do zagrożeń wynikających z udostępniania swoich danych, wciąż nie brakuje osób, które robią to w sposób nieświadomy, na przykład poprzez zapisywanie ich na kartce lub w telefonie. To bardzo ryzykowne zachowanie, podobnie jak stosowanie tego samego hasła w różnych aplikacjach. Aby uniknąć zagrożenia, warto zmienić swoje nawyki.

Źródła

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/bankowosc-internetowa-czym-jest-jak-dziala-na-czym-polega/sb8xt9d

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here