5 zastosowań kartonów podczas przeprowadzki

0
2278

Planujesz przeprowadzkę? Zastanawiasz się jak spakować swój dobytek? Ta stara jak świat metoda pomoże uporządkować i zabezpieczyć Twoje dobra.

Kartony klapowe z powodzeniem są wykorzystywane od pokoleń do przeprowadzek. Zastosuj sprawdzone metody, aby oszczędzić sobie stresu.

Tradycyjnie, czyli wszystko do środka

Pierwszym zastosowaniem, które przychodzi do głowy jest spakowanie rzeczy do kartonu i zaklejenie go taśmą. Metoda znana i skuteczna, jeśli przestrzegamy kilku zasad.

  1. Wielkość kartonów dobieramy do ciężaru i objętości przedmiotu. Książki i dokumenty nie zawsze zajmują wiele miejsca, ale niemal zawsze ważą tony. Zapakowanie dużej ilości takiego towaru w jednym kartonie, może przysporzyć niemałe problemy przy próbie przenoszenia.
  2. Urządzenia RTV i AGD zabezpieczamy za pomocą folii bąbelkowej, styropianu lub innych wypełniaczy, aby zatkać luki i zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.
  3. Karton zapełniamy możliwie go końca, aby umożliwić stawianie jednego na drugim, bez jego deformacji.
  4. Opisujemy każde opakowanie, a w szczególności te, które zawierają delikatne czy szklane elementy.
  5. Stawiając jeden pakunek na drugim, zaczynamy od najcięższych i największych gabarytowo.

Te pięć kroków sprawi, że przewożone rzeczy dojadą w niezmienionym stanie, a znalezienie poszczególnych elementów nie będzie skomplikowane.

Ochrona paneli i ceramiki przed zarysowaniami

Każdy, kto przenosił meble w mieszkaniu rozumie jak wiele stresu i sił kosztuje ostrożne przesuwanie i stawianie ich na miejsce. Podatne na zarysowania i odpryski materiały z których jest wykonana podłoga, można ochronić, podsuwając pod szafę, biurko czy komodę – kartony.

Przesuwanie ciężarów w ten sposób jest nie tylko bezpieczne dla podłoża, ale również oszczędza kręgosłup. Ochrona podłogi przed uszkodzeniem to drugi z pięciu zastosowań kartonów podczas przeprowadzki.

Zabezpieczenie gabarytów i narożników

Nie wszystko da się zapakować w karton. W takiej sytuacji mamy możliwość skorzystania z folii do owinięcia gabarytów lub zastosowania kartonów w charakterze dystansu w strategicznych miejscach. Aby przymocować go do mebli czy innych przedmiotów, bez zostawiania śladów przyda się taśma papierowa.

Kawałki kartonu warto umieścić zwłaszcza na narożnikach, które szczególne podatne są na obicie i zniekształcenie. Poszczególne półki również można oddzielić kartonem.

Jak widać kartony klapowe znajdują wszechstronne zastosowanie, a to dopiero 3 z 5-ciu pomysłów.

Wyrównanie podłoża

Ile razy zdarza się, że stawiając w nowym mieszkaniu szafy, dostrzegamy nierówności podłoża? Segmenty nie chcą za nic w świecie stać równo, a każdy z nich chyli się w inną stronę. Rozwiązaniem jest podłożenie czegoś pod spód, aby wyrównać podłogę. Świetnie sprawdzi się do tego katon, który został po rozpakowaniu mebla.

Niecodzienne zastosowanie kartonów klapowych

Lista zastosowań zapewne mogłaby się wydłużyć, ale na koniec warto wspomnieć o kilku rozwiązaniach, które można przemyśleć zanim pozbędziemy się niepotrzebnych kartonów. Ponieważ przeprowadzki często wiążą się z remontami kartony klapowe przydadzą się w następujących sytuacjach:

  • Malowanie – podkładając kawałek papieru pod malowany kaloryfer czy inne elementy wymagające odświeżenia, oszczędzimy czas potrzebny na sprzątanie i zmywanie podłogi z pomocą rozpuszczalnika.
  • Układanie paneli – ponieważ rzadko kiedy posadzka jest wystarczająco równo wylana, karton niweluje większe nierówności. Oczywiście jest to rozwiązanie połowiczne, niemniej często jedyne.
  • Prace wykonywane w pozycji klęczącej – warto oszczędzać swoje stawy kolanowe, przez podłożenie czegoś pod nie. Zwłaszcza podczas kontaktu z twardym i chłodnym podłożem ma to znaczenie.

Gdzie dostać tak przydatne kartony? Można pytać w sklepach czy nie zostały jakieś po rozpakowanych towarach, albo zakupić za grosze na przykład na Allegro. Duże ilości są też dostępne na stronie producenta All4Pack.

Co zrobić z pozostałościami po przeprowadzce? Kartony nie stanowią problemu. Są łatwo palne i biodegradowalne. Pozbycie się zużytych wyrobów papierniczych nie stanowi zatem problemu. Czy macie jeszcze jakieś pomysły na zastosowanie tych produktów?

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here