Wielu użytkowników skarży się na nachalne reklamy w internecie. Nie chodzi tylko o dużą ilość reklam, czy ich małą estetykę. Niektóre reklamy zasłaniają treść strony albo wyskakują w nieoczekiwanym momencie. Dużym problemem są też wyskakujące okienka, które jesteśmy każdorazowo zmuszeni wyłączać. Z podobnym problemami stykają się użytkownicy przeglądarki Internet Explorer.

Twórcy niektórych stron stosują wyjątkowo uciążliwe praktyki, które mają nas zmusić do kliknięcia w reklamę. Od tego czy użytkownik klika w reklamę zależy zarobek właściciela strony. Jeśli wejdziemy na stronę reklamodawcy, na konto twórcy strony trafi niewielka kwota. W ostatnich latach bardzo popularne stało się blokowanie reklam. Część osób zastanawia się czy takie postępowanie jest etyczne.

Blokując okienka, pozbawiamy administratora strony źródła dochodu, a przecież utrzymanie strony i pisanie artykułów kosztuje. Skoro chcemy dostać pewne treści, może powinniśmy się pogodzić z uciążliwością reklam? Takie podejście wydaje się jednak odosobnione. Polska jest krajem, w którym blokowanie reklam jest szeroko znane i stosowane.

jak wyłączyć wyskakujące reklamy w internet explorer

W artykule opiszemy jak wyłączyć wyskakujące reklamy w Internet Explorer.

Internet Explorer jest przeglądarką systemu Windows, obecnie coraz mniej popularną. Warto zwrócić uwagę, że Internet Explorer 11 posiada swój własny pop-up blocker, który jest domyślnie aktywny. Przeglądarka pozwala modyfikować te ustawienia. Można ustalić, na jakich stronach powinny się pojawić okienka. Pojawiające okienka to nie zawsze muszą być reklamy. Po wejściu w ustawienia należy wybrać zakładkę Prywatność.
To tam możemy włączyć domyślny bloker, dodać wyjątki i określić poziom blokowania: niski, średni i wysoki. W przypadku poziomu wysokiego wszystkie wyskakujące okienka będą blokowane. Niższe poziomy nie są tak restrykcyjne. Jeśli jakieś okienko zostanie zablokowane, bloker wyśle nam powiadomienie. Możemy również wyłączyć te powiadomienia.

Domyślny bloker okienek nie działa jednak idealnie.

Niektóre wyskakujące reklamy są wbudowane w stronę internetową. Aby je zablokować, może przydać się zewnętrzny dodatek. Pomimo swojej archaiczności, Internet Explorer pozwala na instalację wtyczek. To za ich pośrednictwem będziesz mógł usunąć reklamy. Najpopularniejsze wtyczki blokujące reklamy to obecnie AdBlock Plus i uBlock Origin. Działają one w podobny sposób, są darmowe i mogą być instalowane na większości przeglądarek. Instalacja jest prosta i nie wymaga wielkich umiejętności.

Stosowanie blokerów nie oznacza, że nie zobaczymy żadnych reklam. Niektóre reklamy nadal będą nam się wyświetlać, powinno być ich jednak zdecydowanie mniej. Często strony są tak napisane, że potrafią wykryć czy użytkownik używa oprogramowania blokującego reklamy.
Mowa tu między innymi o wtyczce AdBlock Plus, która jest bardzo popularna wśród internautów. Jeśli twórca strony wykrył, że stosujemy blokery, treść strony może nam się nie wyświetlić, dopóki nie zgodzimy się na wyświetlenie reklam. Nie chodzi tutaj o całkowite wyłączenie blokera. Raczej o ustalenie wyjątku, dodanie strony do tak zwanej białej listy.

AdBlock Plus to wyjątkowo popularne oprogramowanie, dostępne dla wszystkich przeglądarek. Blokowanie reklam odbywa się na podstawie filtrów. Można też dodawać własne filtry czy reguły. Bardziej wydajną wtyczką jest uBlock Origin. Pochłania ona mniej zasobów i jest rzadziej wykrywana przez strony.

internet explorer

Należy uważać jakie oprogramowanie instalujemy. AdBlock Plus to nie to samo co AdBlock. AdBlock jest projektem zamkniętym i nie jest polecany, może zbierać o tobie dane. Inaczej sprawa wygląda z AdBlock Plus. Jest to projekt otwarty, kod tego oprogramowania jest dostępny na Githubie. Stosowanie tej wtyczki jest powszechnie uważane za bezpieczne. Uważaj także przy instalacji uBlock Origin.

Także tutaj należy rozróżnić dwa produkty. uBlock jest posądzany o wykradanie danych, więc nie instaluj go na komputerze. uBlock Origin tworzony przez zupełnie inną grupę programistów i nie przechwytuje danych o przeglądanych stronach. Zdarza się, że hakerzy podrzucają zmodyfikowane wersje wtyczek. Instaluj je tylko z oficjalnych stron i sklepów. Pomoże ci to uniknąć wielu problemów.

Jeśli przeglądanie stron na Internet Explorer stało się dla ciebie uciążliwe ze względu na dużą liczbę reklam, po pierwsze sprawdź w ustawieniach czy masz aktywnego domyślnego blokera. Zwiększ poziom blokowania do maksymalnego. Może okazać się, że nie wszystkie reklamy zniknęły. W takiej sytuacji spróbuj zainstalować wtyczki takie jak AdBlock Plus i uBlock Origin.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here