Wymiana pamięci masowej jest jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów aby przyspieszyć pracę zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. W większości starszych modeli zainstalowane są standardowe dyski talerzowe, które z jednej strony charakteryzują się znacznie wolniejszą pracą, z drugiej zaś zużywają więcej energii oraz generują dużo ciepła. Przed zakupem nowego dysku na początku należy sprawdzić interfejs, który musi być kompatybilny z interfejsem komputera, w przeciwnym wypadku oba urządzenia nie będą ze sobą współpracować.

Kolejną kwestią jest fizyczna wielkość pamięci masowej. Najbardziej popularne są dwa rozmiary – 2,5 i 3,5 cala. Ten parametr również należy sprawdzić przed zakupem konkretnego modelu. Co jeszcze będzie ważne?

Dysk ssd – podstawowe informacje

Pamięć półprzewodnikowa cechuje się dłuższą żywotnością niż standardowe modele HDD. Wynika to m.in. z faktu braku elementów ruchomych, mogących uszkodzić się w trakcie wysokich prędkości obrotowych, które osiąga pamięć HDD. Gdy interfejs oraz fizyczna wielkość została ustalona, wówczas należy zastanowić się nad wyborem pojemności dysku.

dysk

  • W przypadku gdy nowy dysk będzie przeznaczony wyłącznie na system operacyjny oraz najczęściej używane aplikacje, warto zainwestować w modele z górnej półki oferujące najwyższą prędkość zapisu oraz odczytu danych. W kwestii instalacji systemu najpopularniejsze rozmiary to 64 i 128 gb, choć bardziej polecana jest większa pojemność, ze względu na szerszą funkcjonalność. Pozostałe dane użytkownika są przechowywane na wolniejszym, aczkolwiek w większości przypadków bardziej pojemnym dysku talerzowym. Takie połączenie zapewnia szybki rozruch systemu i błyskawiczne wczytywanie najczęściej używanych programów, które z perspektywy codziennego używania są najbardziej istotne.
  • Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy chcą zainwestować większą kwotę w nową pamięć masową, najbardziej polecaną opcją jest jeden główny dysk ssd. W tym przypadku jednak minimalna pojemność powinna wynosić 256 gb. Czasem, w zależności od potrzeb użytkownika, może być ona niewystarczająca. Gdy komputer jest wykorzystywany do przechowywania dużej ilości danych, zdjęć lub filmów zarejestrowanych w wysokiej rozdzielczości, może się okazać, że bardziej funkcjonalna będzie pojemność 512 gb lub nawet 1 tb.

Dysk ssd – dodatkowe kwestie

W przypadku kupowania pamięci masowej przez Internet, warto wybierać renomowane firmy z wieloletnim doświadczeniem. Wówczas kupujący ma gwarancję, że zamówiony produkt jest oryginalny, a w przypadku jakichkolwiek problemów, zarówno z urządzeniami jak i z przesyłką, może liczyć na pomoc pracowników sklepu. Co więcej, parametry techniczne dysków niewiadomego pochodzenia mogą się znacznie różnić od tych znajdujących się w instrukcji obsługi lub na opakowaniu. Zazwyczaj prędkość zapisu i odczytu danych jest znacząco niższa, a pojemność mniejsza niż ta, którą deklaruje producent, dlatego wybór sprawdzonych firm zajmujących się sprzedażą nie tylko dysków, ale również szeroko pojętej elektroniki jest niezwykle istotny.

Kolejną kwestią jest gwarancja. W przypadku zamawiania towaru z zagranicy, procedury gwarancyjne trwają znacznie dłużej w porównaniu do lokalnych firm. Niestety zdarza się tak, że towar kupiony w atrakcyjnej cenia psuje się po kilku miesiącach użytkowania, a wyegzekwowanie naprawy lub zwrotu pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Choć awaryjność dysków ssd jest bardzo niska, warto mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów można liczyć na szybką pomoc sprzedawcy.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem komputerowym Sferis.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here