Posiadanie samochodu jest dla wielu osób koniecznością, zwłaszcza gdy mieszka się na wsi lub w mniejszych miejscowościach, z których regularnie trzeba dojeżdżać do pracy czy na zakupy. Posiadanie sprawnego auta, niekoniecznie prosto z salonu, jest w wielu domach niezbędne. Dlatego warto pomyśleć o dobrym kredycie samochodowym, który pozwala sfinansować nawet zakup używanego auta.

Czy warto wziąć kredyt na używane auto?

Kredyty są dziś powszechnym sposobem na finansowanie różnych potrzeb – tych mniejszych i tych zupełnie poważnych. Zakup samochodu jest sporym wydatkiem, który w wielu gospodarstwach domowych trudno byłoby sfinansować po prostu z odkładanej co miesiąc części pensji. Dużo dogodniejszym dla portfela rozwiązaniem jest kredyt na samochód używany, który pozwoli użytkować auto na co dzień, a raty spłacać przez kolejne miesiące. Używane samochody rzadziej bierze się na kredyt, ale banki dopuszczają takie rozwiązanie. Bez znaczenia jest w tym przypadku model czy rocznik auta – odpowiednio do jego wartości otrzymuje się finansowanie zakupu. Zaleca się jednak, aby kredyt samochodowy w przypadku aut z drugiej ręki brać na dobre, nowsze modele z niewielkim przebiegiem i w pełni sprawne pod względem technicznym. W przyszłości, w przypadku psującego się auta, do kosztów rat doszłyby jeszcze koszty naprawy, a sprzedaż auta w czasie spłaty rat jest niemożliwa, a przynajmniej – bardzo trudna.

Jak przebiega procedura kredytowania używanego samochodu?

Chcąc wziąć kredyt na samochód używany, należy w pierwszej kolejności sprawdzić swoją zdolność kredytową – wstępnie oszacować, czy bank udzieli kredytu, a jeśli tak, to na jaką kwotę. Chodzi o to, aby porównać potencjalną kwotę wziętego kredytu ze swoimi potrzebami. Może się okazać na przykład, że samochód, który chcemy kupić, jest stosunkowo niedrogi, a zdolność kredytowa pozwoliłaby na zakup droższego modelu. Wtedy swobodnie można go   lub zastanowić się nad lepszym autem. Następnie należy znaleźć konkretny model samochodu do kupienia i umówić się na kupno ze sprzedającym. W dalszej kolejności trzeba udać się do banku i tam złożyć wniosek kredytowy, uwzględniający wszelkie parametry samochodu będącego przedmiotem transakcji. Bank będzie chciał samodzielnie ocenić wartość tego samochodu i wyda decyzję pozytywną lub odmowną. Gdy decyzja będzie pozytywna, można zakupić auto, ale w dowodzie rejestracyjnym konieczne będzie wpisanie danych banku. Do czasu, gdy raty za samochód nie zostaną spłacone, bank będzie współwłaścicielem auta.

Kredyt samochodowy – wybierz najlepszą ofertę

Biorąc kredyt na samochód używany, dobrze jest pomyśleć o celowym kredycie samochodowym. Daje on z reguły niższe oprocentowanie niż klasyczny kredyt gotówkowy na dowolny cel, ponieważ kupowane auto staje się zabezpieczeniem dla kredytu i bank może sobie pozwolić na obniżenie jego kosztów dla kredytobiorcy . Porównaj różne oferty kredytów samochodowych i wybierz tę, która pomoże ci spłacać raty w dogodnej wysokości i na dogodnych warunkach. Niekiedy banki życzą sobie, aby kredytobiorca wykupił konkretne ubezpieczenie, nie tylko OC, ale również AC, i to w określonym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dopóki nie spłaci się ostatniej raty kredytu, bank jest częściowo właścicielem nabytego samochodu, więc trzeba godzić się na jego warunki. Za to pozwala on  na zakup wygodnego auta, nieco powyżej swoich dotychczasowych możliwości. Biorąc auto na kredyt, dobrze jest pomyśleć o modelu z młodszego rocznika, z niższym przebiegiem, ale większymi możliwościami. Dzięki temu nie tylko podniesie się standard korzystania z samochodu, ale uda się też użytkować go bezawaryjnie, wymieniając tylko płyny i opony, co jest normalnym postępowaniem podczas eksploatacji samochodu, czy to nowego, czy używanego. Kredyt na używane auto to bardzo dobry wybór szczególnie dla osób fizycznych mających palącą potrzebę zakupu auta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here