Często woda, którą wykorzystujemy w życiu codziennym musi przejść wiele procesów oczyszczających. Systemy uzdatniania wody wykorzystują rozmaite procesy mechaniczne, a także i biologiczne, żeby być w stanie oczyścić wodę, z której później korzystamy w naszym gospodarstwie domowym.

Woda do celów spożywczych często jest filtrowana poprzez adsorpcje węgla aktywowanego. Ten działa jak magnes na chlor i związki organiczne. Niestety wymaga częstej regeneracji, gdy już przyciągnie zbyt dużą liczbę mikrocząsteczek. Filtry do wody można kupić w sklepie. Da się je zamontować w kranie, a istnieją także butelki z gotowym filtrem, które możemy napełnić niemal wszędzie i cieszyć się przefiltrowaną wodą, która jest już zdatna do picia.

Woda do biura może być filtrowana przez promieniowanie ultrafioletowe. Jeżeliby dostosować odpowiednią częstotliwość, można uzyskać falę elektromagnetyczną o odpowiedniej długości, która sterylizuje bakterie i rozbija mikroorganizmy. Fale UV mają mają wyniszczające właściwości, szczególnie dla kwasów nukleinowych. Mogą trwale uszkodzić materiał genetyczny, o czym można się przekonać na własnej skórze, zapominając kremu z filtrem na plażę. Jak widać, właściwości wyniszczające można wykorzystać w pożyteczny sposób.

Dejonizacja, czyli wymiana jonowa służy do wytwarzania oczyszczonej wody poprzez przepuszczenie jej przez złoża żywicowe. Polega to na usuwaniu większej liczby jonów z filtrowanej wody. Ciągła konserwacja może dostarczyć wodę najwyższej jakości, warto wspomnieć, że jest ona wykorzystywana głównie w celach naukowych. Można zdecydować czy chcemy usuwać jony dodatnie, czy ujemne i uzyskać odpowiedni materiał do badań.

Istnieją także procesy, które polegają na zastępowaniu wody innymi jonami. Chodzi o to, że woda przepływająca przez filtr wody może stracić swoje właściwości, a dokładniej właściwości jonów, które się w niej znajdują. Jeżeli zastąpimy jony wapnia i magnezu jonami sodu w wyniku reakcji chemicznych, możemy zapobiec wytrącaniu się kamienia i osadów, które zanieczyszczają instalacje hydrauliczne.

Wszystkie procesy filtrowania są pożyteczne, a także efektywne. Warto z nich skorzystać, by zachować jakość wykorzystywanej wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here