Przygotowanie strony internetowej musi być zaplanowane bardzo starannie. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty związane z nową witryną www i na tej podstawie działać. Jak powinno się tworzyć strony www krok po kroku? Jak robią to specjaliści i jakie są efekty takich działań?

Cel strony internetowej

Tworzenie stron www zaczyna się od odpowiedzi na pytania. Dla kogo będzie strona internetowa? Jaki jest cel jej przygotowania i opublikowania w internecie? Na podstawie odpowiedzi można przygotować wstępne projekty. Witryny tworzone w celu zwiększenia przychodów, zwiększenia sprzedaży za pomocą internetowych kanałów sprzedaży będą wykonane zupełnie inaczej, niż strona www mająca być jedynie wizytówką firmy, miejscem, w którym można uzyskać informacje o usługach czy produktach.

Różnorodność finalnych realizacji będzie objawiała się poprzez wielkość strony, różnorodność stosowania narzędzi dla odbiorcy. Rodzaj strony www ma również wpływ na końcowy koszt jej przygotowania.

Wybór adresu, najlepiej związanego z rodzajem działalności

Wybierając adres dla tworzonej strony internetowej, należy kierować się jej użytecznością. Oznacza to, że najlepiej dobierać adresy, które jednoznacznie mówią o tym, czym zajmuje się dana firma. To ułatwienie dla internautów, którzy widząc konkretny adres, wiedzą na co mogą liczyć, z jaką firmą mają do czynienia.

Wybór adresu, pod jakim będzie znajdowała się tworzona strona, ma również znaczenie w późniejszych działaniach jej promowania. Dlatego na etapie poszukiwania odpowiedniej domeny, warto konsultować się ze specjalistami. Może to być firma, która tworzy stronę lub też firma, która będzie zajmowała się takimi działaniami jak pozycjonowanie strony.

Przejrzysty układ strony

Tworzenie stron www powinno opierać się na przygotowaniu przejrzystego jej układu. Menu, treść, kwestia poruszania się, wszystko musi być przyjazne dla odbiorców. Strony toporne w nawigacji, witryny internetowe, na których trudno jest znaleźć interesujące informacje, stoją na przegranej pozycji. Internauci dość szybko potrafią zrezygnować z przeglądania strony, która nie jest dla nich przyjazna w odbiorze.

Ważne jest, aby projektując układ strony www, wczuć się w internautę. Na etapie testów dokładnie wychwycić wszelkiego rodzaju niedogodności. Nie należy również przesadzać w drugą stronę i starać się za wszelką cenę przygotować zbyt nowoczesną, przeładowaną stronę. Czasami mniej znaczy lepiej.

Grafika, kolorystyka strony, bo pierwsze wrażenie jest ważne

Przygotowanie grafiki na tworzoną stronę jest trudnym zadaniem. Dopasowanie kolorystyczne. Prawidłowe rozmieszczenie wszelkich grafik, które będą działały bez zarzutu. Tworząc stronę www, należy liczyć się z faktem, że estetyczna i ciekawie przygotowana grafika kosztuje. Korzystając z tanich rozwiązań, wybierając pierwsze lepsze realizacje graficzne, można później się niemiło zdziwić.

Kolorystyka strony, grafika nie może być zbyt rozbuchana. Robienie ze strony internetowej typowej „choinki” daje groteskowy efekt. Warto skupić się na kilku kolorach, które zostaną estetycznie rozplanowane. Równocześnie istotne jest umiejętne dopasowanie grafiki nie tylko do internautów, korzystających z komputerów. Dziś strona www powinna doskonale działać i prezentować się także na innych urządzeniach, takich jak np. tablety czy smartfony.

Wybór hostingu i „wrzucenie” strony do internetu

Ostatnim etapem związanym z tworzeniem strony www jest wybór odpowiedniego hostingu. Usług hostingowych jest cała masa, dzięki czemu można indywidualnie dopasować ofertę pod swoje potrzeby. Ważne, aby strona działała bez zarzutu, szybko się ładowała. Jeżeli mowa o stronach internetowych, które posiadają wiele treści, materiałów, wymagane będzie wybranie hostingu o odpowiednio dużej pojemności.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here