Efektywne zarządzanie produkcją to hasło klucz, które otwiera drogę do wydajnej produkcji, rozwoju firmy i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Trudno znaleźć przedsiębiorcę, który jeszcze nie znałby tego typu sloganów, obiecujących wiele, ale niewiele mówiących o rozwiązaniach praktycznych i o tym, jak zabrać się do wdrażania konkretnych działań.

Efektywne zarządzanie produkcją to hasło klucz, które otwiera drogę do wydajnej produkcji, rozwoju firmy i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Trudno znaleźć przedsiębiorcę, który jeszcze nie znałby tego typu sloganów, obiecujących wiele, ale niewiele mówiących o rozwiązaniach praktycznych i o tym, jak zabrać się do wdrażania konkretnych działań.

Zarządzając firmą produkcyjną, trzeba znać się na tak wielu rzeczach, a przecież nie sposób być specjalistą w każdej dziedzinie. To dlatego, by uniknąć błędów i nerwów, w temacie automatyzacji zarządzania produkcją warto zdać się na fachowców. Przy okazji rozważań o korzyściach wynikających z wdrożenia systemów MES polecamy usługi zespołu OptiMES, będącego dostawcą dedykowanych rozwiązań dla firm produkcyjnych.  

System MES pozwoli sprawnie zaplanować, monitorować a później również rozliczyć produkcję. Wszystkie dane i możliwości zarządzania skupione są w jednym systemie, dostępne od ręki w dowolnym momencie, zawsze w czasie rzeczywistym, precyzyjnie odzwierciedlają stan produkcji i linii produkcyjnej. Co z tego wynika?

Oprogramowanie MES umożliwia podejmowanie szybkich decyzji i błyskawicznych reakcji na bieżące problemy linii produkcyjnej. Za przykład możemy wziąć przestoje, które z różnych powodów, ale zdarzają się właściwie w każdej hali produkcyjnej. System MES podaje na tacy przyczynę postoju – np. awarię maszyny, zbyt mało pracowników przy linii lub opóźnienie w dostawie surowców. To tylko przykłady, ale wystarczy sobie wyobrazić o ile szybciej produkcja zostanie wznowiona, gdy informacje o problemie otrzymujemy błyskawicznie po jego pojawieniu się lub nawet jeszcze przed nim.

Systemy MES to sposób na produkcję wysokojakościowych, pozbawionych wad, a dzięki temu – konkurencyjnych produktów. Bieżąca kontrola jakości produktów, wykonywana przez automatyczny system, precyzyjnie pilnujący oczekiwanych parametrów wyrobów to recepta na uniknięcie wysokich kosztów będących konsekwencją wypuszczenia z fabryki wadliwych produktów.

Kolejną korzyścią ze stosowania systemu jest coś, co dla rozwijającego się przedsiębiorstwa produkcyjnego jest na wagę złota – chodzi o wykresy i raporty, przygotowywane w jasnej i prostej formie. Szczególnie istotne mogą być te na temat kosztów, zarówno tych całościowych, jak i z poszczególnych etapów produkcji. Dzięki rzeczowym danym łatwiej jest podjąć decyzje o optymalizacji produkcji, ponieważ jak na dłoni widać, które elementy produkcji wymagają doinwestowania lub dają możliwość wypracowania oszczędności.

Jednym ze szczególnie docenianych elementów, uzyskiwanych dzięki sprawnym systemom MES, jest pełna kontrola nad produkcją, i to z poziomu dowolnego urządzenia: komputera, laptopa czy nawet smartfonu. To nie tylko wygoda, to przede wszystkim pewność, że posiadając bieżące informacje z linii produkcyjnej, jesteśmy w stanie zareagować na ewentualne trudności, awarie, i tym samym realizować na czas założone zlecenia i wytwarzać zamówione partie produktów.

Wskazane powyżej to tylko kilka wybranych korzyści wynikających z zastosowania dobrze dobranego i skutecznie działającego systemu do zarządzania produkcją.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy Twojej firmie potrzebny jest system MES – to już jesteś na dobrej drodze do usprawnienia swojej produkcji. Same rozważania na ten temat najczęściej oznaczają, że w przedsiębiorstwie są takie obszary, które wymagają dopracowania i optymalizacji. Nie ważne czy chodzi o produkcję, zarządzanie magazynem, logistyką, pracownikami czy kontaktem z klientem – wszystko da się załatwić za pomocą odpowiedniego systemu informatycznego.

Tylko jedno jest pewne, aby w pełni doświadczyć korzyści płynących z systemów informatycznych, konieczne jest odpowiednie ich dobranie, czasami stworzenie indywidualnych rozwiązań, możliwych do zintegrowania z systemami, które już są w firmie wykorzystywane. Nie do przeceniania jest też odpowiednie wdrożenie, przeszkolenie pracowników z zakresu obsługi zastosowanych rozwiązań, a także późniejsze wsparcie w ich eksploatacji.

Wszystko to uzyskuje się za sprawą współpracy z solidnym dostawcą – specjaliści z OptiMES to praktycy z doświadczeniem zdobytym w trakcie wdrożeń w kilkudziesięciu firmach produkcyjnych. Polecamy kontakt i niezobowiązujące konsultacje na temat tego, w jaki sposób pomóc Twojej firmie. Do wykorzystania czeka unikatowa propozycja bezpłatnego przetestowania możliwości Systemu OptiMES i tego, co dzięki niemu zyska Twoja firma. Zapraszamy do działania, zdecydowanie warto!

Wypróbuj za darmo już dziś na www.optimes.syneo.pl

program do zarządzania produkcją

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here