Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki, które zostały umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Odbiór sygnału satelitarnego odbywa się za pomocą prostych urządzeń, takich jak m.in. antena satelitarna, czy odbiornik satelitarny. Jakość urządzeń może bezpośrednio wpływać na jakość telewizji satelitarnej. Czytaj dalej i poznaj najczęstszę problemy z telewizją satelitarną.

Cyfrowa TV SAT to standard w Polsce od co najmniej kilkunastu lat. Przykładowymi platformami cyfrowej telewizji satelitarnej w naszym kraju są znane niemal wszystkim: nc+ czy Cyfrowy Polsat. Do momentu obniżenia jakości odbieranego sygnału niewiele osób zaprząta sobie głowę, w jaki sposób odbiera sygnał. Zrozumienie tego prostego mechanizmu, może pozwolić na wyeliminowanie drobnych przeszkód, które mogą się w przyszłości pojawić.

O co chodzi w telewizji cyfrowej?

Telewizja satelitarna to w dużym skrócie system polegający na nadawaniu programów telewizyjnych, które są przeznaczone do odbioru przez indywidualnych odbiorców dzięki prostym urządzeniem, które składają się z anteny satelitarnej, a także odbiornika satelitarnego.

Aby konkretny użytkownik telewizji satelitarnej mógł z niej skorzystać, wystarczy podłączyć poprawnie skonfigurowaną antenę do odbiornika, który musi być podłączony do telewizora.

W ramach cyfrowej telewizji satelitarnej, sygnał wysyłany jest z ośrodka nadawczego za pomocą łącza mikrofalowego (typu Up-link) aż na pokład satelity, która znajduję się na konkretnej pozycji orbity geostacjonarnej. Przekaźniki zamontowane na pokładzie satelity, nadają odebrany sygnał z powrotem w kierunku Ziemi (down-link), który pokrywa zasięgiem określony obszar powierzchni w innym zakresie częstotliwości niż sygnały, nadawane w kierunku satelity.

Sygnał satelitarny obsługiwany jest w zakresie SHF od 3GHz do 30 GHz, za pomocą dużej

szerokości pasma, umożliwia odbiór olbrzymiej ilości kanałów transmisyjnych. Telewizja TV-SAT od kilku lat oparta jest na technice cyfrowej.

W przypadku satelitarnej telewizji cyfrowej DVB-S (z ang. Digital Video Broadcasting Satellite), wykorzystuje się technikę, która polega na przesyłaniu jednego kanału na zaledwie jednej nośnej SCPS (z ang. Single Channel Per Carrier), a także technice przesyłania wielu kanałów na jednej nośnej MCPC (z ang. Multiple Channel Per Carrier).  W ramach kompresji sygnałów audio-wideo, stosowany jest standard MPEG-2, MPEG-4 część 2.

Poprawny odbiór anteny telewizyjnej

Odbiór cyfrowej telewizji satelitarnej za pomocą standardowej instalacji telewizyjnej, wymaga dokładnego zaprojektowania jej w sposób obliczeniowy, co jest trudne tylko z pozoru. Jeśli nie masz czasu, na obliczenie, wystarczy zapytać sąsiadów o rozmiary anteny satelitarnej lub rozmowa z konsultantem sieci telewizji cyfrowej lub konkretnym instalatorem.

Należy pamiętać, że instalacje telewizyjne TV-SAT, można podzielić na trzy istotne grupy. Wśród nich można wymienić: jednostkę wewnętrzną (składa się na nią tuner satelitarny, odbiornik telewizyjny, urządzenia stacji czołowej), jednostka zewnętrzna (konwerter w różnych wykonaniach oraz części dodatkowe), a także odbiorcza antena satelitarna (zwłaszcza antena paraboliczna  w różnych modyfikacjach – offsetowa, o wiele rzadziej centralna).

Czytaj także: Jak wybrać skuteczne systemy oddymiania?

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here