Jeśli nigdy wcześniej nie musiałeś rozliczać się z urzędem skarbowym albo do tej pory składałeś zeznanie osobiście lub wysyłałeś pocztą, rozliczanie PIT przez internet może Ci się wydawać skomplikowane. Na szczęście, nie jest to wcale trudne – wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku ważnych kwestiach.

Uzupełnianie PIT przez internet – program do rozliczeń

Najszybciej rozliczysz się z fiskusem jeśli będziesz korzystał z programu do wypełniania PIT. Dzięki niemu ryzyko popełnienia błędu w deklaracji spadnie do minimum. Program sam obliczy niezbędne kwoty, który należy wpisać do formularza i pokaże, jakie rubryki należy wypełnić. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego programu. Powinien korzystać z aktualnych druków PIT i dawać dostęp do tych formularzy, które są wymagane w Twoim przypadku. Ponadto warto się dowiedzieć, jakie opinie na jego temat krążą w sieci i czy ma rekomendacje renomowanych instytucji, takich jak np. Instytut Polskiej Księgowości.

Szczególnie godne uwagi będą te programy, których producenci umożliwiają konsultacje z ekspertami od podatków. Oni szybko pomogą Ci rozwiązać problem związany z rozliczeniem. Producent powinien też oferować wsparcie techniczne, które może się okazać potrzebne, gdy składasz PIT przez internet. Nawet firmy, które udostępniają darmowe aplikacje czasem umożliwiają taką opcję.

Niezbędne dokumenty

Sam program nie wystarczy, by móc się rozliczyć. Będziesz też potrzebował różnych dokumentów, na których znajdują się dane, jakie należy wpisać do deklaracji. Na przykład jeśli rozliczasz popularną deklarację PIT-37, upewnij się, że otrzymałeś od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy PIT-11. A jeżeli chcesz dodatkowo skorzystać z ulg i odliczeń, zgromadź dokumenty, z których dowiesz się, jakie kwoty wpisać do PIT-0. Pamiętaj, że musisz mieć potwierdzenia, które poświadczają Twoje prawa do odliczeń. Nie trzeba ich składać razem z deklaracją, ale należy je przechowywać na wypadek kontroli organów podatkowych.

Wymóg potwierdzenia tożsamości

Żeby złożyć PIT przez internet musisz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić np. składając podpis kwalifikowany. Wielu podatników jednak go nie posiada. Alternatywnym rozwiązaniem jest podanie tzw. danych autoryzujących, dzięki którym urząd będzie miał pewność, że to Ty składasz zeznanie podatkowe. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, musisz wpisać kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym. Znajdziesz ją np. na deklaracji PIT-11 z poprzedniego roku. Nigdy wcześniej nie rozliczałeś się z urzędem skarbowym? W takim razie powinieneś wpisać wartość „0”.

Pamiętaj, że po złożeniu zeznania podatkowego powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dokument, który należy pobrać i przechowywać, by móc w razie kontroli udowodnić, że oddałeś deklarację PIT na czas.

PIT przez internet wypełnisz najszybciej za pomocą programu PIT Pro dostępny na stronie podatnik.info.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjliastą ds. finansów Beatą Michoń 

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here