Idea pracy w domu wydaje się być bardzo atrakcyjna, a w obliczu pandemii wiele osób dostrzegło tylko zalety pracy zdalnej. W rzeczywistości, praca w domu nie jest odpowiednia dla każdego i istnieją pewne pułapki. Przyjrzyj się dobrze zaletom i wadom telepracy, zanim zdecydujesz się na zmianę.

Dlaczego pracownicy wolą pracować zdalnie?

Praca w domu, taka jak korepetycje, szycie, igielnik, jest powszechna od dawna. Co oznacza praca zdalna w dzisiejszym rozumieniu tego słowa? Niektóre czynności nie wymagają obecności w biurze, ponieważ interakcja z pracodawcą odbywa się za pośrednictwem telekomunikacji i Internetu.

Dla pracowników w tych dziedzinach praca w domu lub w biurze jest tak samo satysfakcjonująca. Telepraca ma dla nich następujące zalety: pozwala na organizację procesu pracy w komfortowym tempie i pracę według elastycznego harmonogramu w najbardziej produktywnym czasie. Oznacza to, że praca ta jest odpowiednia tylko dla zdyscyplinowanych osób o wysokim poziomie samoorganizacji i samokontroli. Praca w domu to oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy, co jest szczególnie zauważalne w dużych miastach.

Przeczytaj też: https://radioradom.pl/praca-zdalna-zostanie-z-nami-na-dluzej-pracownicy-bardziej-zadowoleni-i-efektywni/

Kto może pracować zdalnie?

Specjaliści, na których jest zapotrzebowanie, mogą pracować u kilku pracodawców jednocześnie. Miejsce pracy w domu może być zorganizowane tak wygodnie, jak to tylko możliwe. W przeciwieństwie do pracy w biurze, praca w domu oznacza, że możesz skoncentrować się na swojej pracy w bardziej komfortowy sposób, bez stresu i napięć związanych z pracą w grupie. Możesz pracować zdalnie z dowolnego miejsca, włączając w to tereny rekreacyjne, podróże itp. Możesz wykonywać obowiązki domowe równolegle z zadaniami w pracy. Wszystko, co musisz zrobić, to zracjonalizować swoje obciążenie pracą i wykonać kilka prac domowych w między czasie. Wolny czas od dojazdów do pracy można poświęcić rodzinie. Ten sposób pracy jest odpowiedni dla matek z małymi dziećmi, emerytów, osób niepełnosprawnych i innych. Praca w domu jest korzystna dla zdrowia – zmniejsza ryzyko złapania wirusów i innych chorób w środkach transportu publicznego. Daje Ci to czas na ćwiczenia lub treningi, tak jak w przypadku pracy siedzącej. Możesz zjeść zdrowy, domowy posiłek i obyć się bez przekąsek i śmieciowego jedzenia.

Plusy pracy zdalnej

Telepraca to także nowa korzyść dla pracodawców: nie trzeba wynajmować dużego biura ani płacić za media. Nie ma potrzeby wyposażania stanowisk pracy, dostarczania im sprzętu i materiałów biurowych. Wynagrodzenie może dotyczyć tylko faktycznie wykonanej pracy, a nie godzin spędzonych w biurze. Otwiera to perspektywę zaangażowania w poszczególne projekty wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych regionów. Koncepcja telepracy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych prawie pół wieku temu. Wraz z otwarciem internetu możliwości w tym zakresie znacznie się rozszerzyły i pojawiły się elektroniczne systemy płatności, które są wygodne do płacenia za taką pracę. W kontekście pandemii wiele osób zwróciło się do takiej pracy. Posiadanie odpowiednich kwalifikacji i umiejętności obsługi komputera nie jest gwarancją sukcesu w telepracy. Praca zdalna ma swoją specyfikę, z którą musisz się liczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here