Odwołany lot to zmora osób regularnie podróżujących samolotem. Z jego powodu możemy nie tylko stracić wymarzone wakacje, ale także narazić się na problemy w pracy. Całkowicie odwołane loty należą dziś do rzadkości, gdyż linie lotnicze dokładają starań, aby wszyscy pasażerowie otrzymali alternatywne połączenie, które pozwoli im na realizację planów. Mimo tego, każdy pasażer powinien wiedzieć, jakie prawa przysługują mu w związku z odwołanym lotem. Oto one!

Prawo do opieki podczas pobytu na lotnisku

Odwołany lot wymaga od wszystkich pasażerów często długiego oczekiwania na alternatywne połączenie. Czas ten najczęściej spędzają na lotnisku czekając na komunikat ze strony przewoźnika. Każda osoba oczekująca na lotnisku w związku z odwołanym lotem nabywa tzw. prawo do opieki, z którego musi się wywiązać przewoźnik. Obejmuje ono zapewnienie pasażerom posiłków oraz napojów w trakcie ich pobytu na lotnisku.

Oprócz tego, linie lotnicze są zobowiązane do zagwarantowania każdemu klientowi kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem faksu – przysługują dwie takie możliwości podczas oczekiwania na alternatywne połączenie. Bardzo ważnym prawem, które jest należne każdemu pasażerowi, którego lot alternatywny został przeniesiony na kolejny dzień, jest także bezpłatny nocleg oraz transfer między lotniskiem a hotelem. Linie lotnicze mają także obowiązek poinformowania pasażera o powodach odwołania lotu, których znajomość jest podstawą podjęcia decyzji o ubieganie się o odszkodowanie za odwołany lot.

Prawo do zwrotu poniesionych kosztów biletu

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004), w przypadku anulowania lotu przewoźnik jest zobowiązany do zwrotu pełnego kosztu biletu w terminie 7 dni, jeśli dany pasażer zdecyduje się odstąpić od umowy. Zwrot kosztu biletu przysługuje w sytuacji, kiedy linie lotnicze poinformowały pasażera o odwołaniu lotu na mniej niż 14 dni przed jego planowaną datą.

Pasażerowie mogą skorzystać także z proponowanej przez linie lotnicze zmiany planu podróży. Przewoźnik jest zobowiązany do zaproponowania swoim klientom alternatywnego lotu w najwcześniejszym możliwym terminie lub w innym, odpowiednim dla pasażera na tej samej trasie oraz na zbliżonych warunkach przewozu. Pasażerowie, którzy skorzystają z opcji zmiany planu podróży nie mogą ubiegać się o zwrot kosztów biletu.

opozniony lot odszkodowanie

Odszkodowanie za odwołany lot do 600 EUR

Każdemu pasażerowi przysługuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot. W zależności od dystansu, jego kwota waha się między 250 EUR (dla lotów na terenie UE do 1500 km), 400 EUR (dla lotów na dystansie 1500-3500 km), a 600 EUR (loty na dystansie powyżej 3500 km poza UE). Jak widać, kwota odszkodowania jest na tyle znacząca, że warto poświecić nieco czasu na jej uzyskanie.

Niestety, sama procedura jest na tyle skomplikowana, że wielu pasażerów już na początkowym etapie rezygnuje z ubiegania się o rekompensatę. Warto jednak wiedzieć, że istnieją wyspecjalizowane firmy jak DelayFix, które pomagają pasażerom w uzyskaniu odszkodowania za odwołany lot. Warto skorzystać z ich usług, jeśli chcemy zyskać gwarancję szybkiego i bezproblemowego uzyskania należnej rekompensaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here