Ciężko jest stwierdzić, czy inwestowania pieniędzy można się nauczyć korzystając z dedykowanej literatury. Na zdolność inwestowania składa się wiele elementów i niekiedy książki o inwestowaniu mogą się okazać niewystarczające z punktu widzenia zainteresowanych. Jak więc dobierać literaturę, na co zwrócić uwagę i czy można w rzeczywistości nauczyć się inwestowania bazując wyłącznie na literaturze?

Trudna ścieżka rozwoju inwestora

Tak naprawdę zostanie inwestorem jest banalnie proste. Wystarczy kupić akcje, jednostki uczestnictwa funduszy, złoto i inne kruszce, czy też odpowiednią ilość walut dewizowych – tutaj nie ma specjalnej różnicy. Od tego momentu zostaje się inwestorem, jednakowoż nie ma się żadnej rzetelnej wiedzy w zakresie postępowania. Dla inwestorów od strony wyboru książek o inwestowaniu niesamowicie istotne powinny być następujące kwestie: analiza ryzyka, analiza techniczna, analiza strukturalna, ocena psychologiczna rynku, ocena instrumentów finansowych, dywersyfikacja kapitału, badanie trendów gospodarczych,

Są to jednak rzeczy możliwe do nauczenia w krótkim czasie. To co nie jest tak proste, to instynkt, dynamika działań oraz śledzenie aktualnych wydarzeń, które to przecież mają istotne przełożenie na indeksy giełdowe. Patrząc z perspektywy doświadczonego inwestora giełdowego, najważniejszą kwestią jest nauczenie kontrolowania emocji, stąd też literatura psychologiczna dla inwestorów jest bardzo ważna i pozwala w sposób zracjonalizowany i rzetelny postępować na parkietach giełdowych. W książkach o inwestowaniu coraz więcej uwagi poświęca się psychologii oraz kontroli zachowań niekorzystnych z punktu widzenia inwestora.

Książki o inwestowaniu często wiele mówią o obietnicach bogactwa – są to pozycje z pogranicza dziedziny oraz o coachingu. Są to bezapelacyjnie bardzo istotne elementy, jednakowoż nie pozwalają nam one rozwijać technicznej i zimnej kalkulacji, jakże potrzebnej przy inwestowaniu jakiegokolwiek kapitału.

Jakie publikacje o inwestowaniu wybierać?

Ogólnoświatowe książki o inwestowaniu są bardzo mocno zróżnicowane. Szczególnym problemem, na który trzeba zwrócić uwagę jest jakość dostępnej literatury. Świetnie prezentują się publikacje anglojęzyczne, głównie ze względu na mnogość autorów, wizji i koncepcji. Prostsze przełożenie informacji dotyczących inwestowania ma kolosalne znaczenie dla wykorzystania instrumentów w codziennej praktyce. Najlepszą literaturę finansową i poruszającą tematykę inwestycyjną uzyskać można w internecie: https://www.books4business.pl/kategoria/ksiazki-o-inwestowaniu/ – jest to świetne źródło praktycznej, przystępnej i niedrogiej literatury biznesowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here