Kryminał to gatunek literacki, który od lat cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Książki najlepszych pisarzy szybko stają się bestsellerami i zdobywają topowe pozycje w rankingach sprzedaży. A jak przedstawia się pisanie kryminałów w Polsce?

Książki Katarzyny Bondy

W Polsce również możemy pochwalić się gronem znakomitych pisarzy tworzących wciągające historie. Jedną z takich autorek jest Katarzyna Bonda, nazywana królową polskiego kryminału. Na szczególną uwagę zasługują książki Katarzyny Bondy wchodzące w cykl powieści o profilerze policyjnym Hubercie Meyerze. Pierwowzorem psychologa był Bogdan Lach – prawdziwy policyjny profiler.

Atutem serii jest znakomity styl pisania oraz wnikliwość autorki. Sama fabuła toczy się dość wolno, jednakże nie jest to wadą ze względu właśnie na dobrze przeprowadzoną akcję oraz styl Bondy. Cykl o Meyerze obejmuje takie pozycje jak „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią” oraz „Florystka”.

Zygmunt Miłoszewski – trylogia o prokuratorze Szackim

Kolejnym wartym uwagi pisarzem jest Zygmunt Miłoszewski, twórca takich tytułów jak „Uwikłanie”, „Ziarno Prawdy” oraz „Gniew”. Głównym bohaterem tych książek jest prokurator Teodor Szacki. Powieści wyróżniają się trzymającą w napięciu do samego końca, wartką akcją. Autor doskonale zarysowuje także tło społeczne wydarzeń oraz kreuje bardzo realistyczne postaci. Wszyscy bohaterowie – zarówno Szacki, jak i jego antagoniści zostali świetnie opisani pod względem charakterologicznym, co sprawia, że doskonale spełniają powierzone im role powieściowe. To wszystko powoduje, że od 3-tomowej serii bardzo trudno się oderwać.

Marek Krajewski – powieści o Eberhardzie Mocku

W zestawieniu nie mogło również zabraknąć Marka Krajewskiego i jego cyklu powieści o kultowym już policjancie Eberhardzie Mocku. Drugim ważnym bohaterem książek Krajewskiego jest Wrocław. Miasto to zostało idealnie zobrazowane przez pisarza, co sprawia, że czytelnikowi bardzo łatwo przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do tętniącego życiem, jeszcze niemieckiego Breslau. Wartka, wciągająca fabuła i świetnie przedstawione postaci czynią z sagi o Mocku bardzo popularną serię, docenianą nie tylko przez czytelników, ale i krytyków.

Remigiusz Mróz – powieści o Joannie Chyłce

Remigiusz Mróz to trzydziestoletni pisarz, mający już jednak na swym koncie ponad 30 powieści. Przygodę z książkami twórcy warto rozpocząć od cyklu powieści o adwokat Joannie Chyłce. Pierwszy tom – „Kasacja” to książka napisana świetnym językiem, z wciągającą fabułą i wyraziście zarysowanymi postaciami. Wszystkie pozycje z serii czyta się bardzo lekko i szybko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here