Czytając artykuły związane z tematyką smartfonów, bądź też szukając jakichś porad w tym zakresie, można od czasu do czasu natknąć się na frazę „root”. Dla wielu użytkowników smartfonów może być całkowicie obca, natomiast coraz więcej osób zaczyna się nią interesować, więc warto przez chwilę się nad nią pochylić i wyjaśnić, co ona właściwie oznacza.

Dzięki temu będzie można podjąć rozsądną decyzję na temat tego, czy warto telefon zrootować, czy też niekoniecznie. W takim razie, na czym polega root telefonu i z czym się wiąże? Czy jest to dobre rozwiązanie (i dla kogo może ono być najbardziej optymalne)? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Co oznacza root telefonu?

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że większość użytkowników Androida nie ma tak naprawdę dostępu administracyjnego do swojego telefonu. Mogą oni zmieniać pewne ustawienia, ale tylko te mniej zaawansowane, za pomocą których nie można przypadkiem uszkodzić telefonu. Działa to w ten sposób dla bezpieczeństwa samych użytkowników, ale też dlatego, że dostęp administracyjny wielu z nich nie jest do niczego potrzebny.

Root telefonu polega właśnie na uzyskaniu dostępu do tych uprawnień. Otwiera to drzwi użytkownikowi do instalowania pewnych specjalnych aplikacji, które wywołują duże zmiany w systemie, wgrywania zmodyfikowanych wersji systemu i nie tylko. Jak zrootować telefon można dowiedzieć się na Tech Polska – dużo tutaj zależy od telefonu. W niektórych przypadkach będzie to łatwiejsze, w innych bardziej skomplikowane.

Czy warto zrootować telefon?

W większości przypadków odpowiedź na pytanie, czy warto zrootować telefon brzmi: nie. Zwykli użytkownicy, którzy za pomocą smartfonów głównie rozmawiają, przeglądają media społecznościowe i Internet, oraz grają w gry, powinni być zadowoleni z domyślnego poziomu dostępu do ustawień telefonu.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nieprawidłowe przeprowadzenie procesu rootwania może mieć bardzo poważne konsekwencje, doprowadzając nawet do tak zwanego „zcegłowania” urządzenia, czyli uszkodzenia jego oprogramowania. Więcej na ten temat można przeczytać na wspomnianym już portalu Tech Polska. Zresztą nawet, jeśli root zakończy się powodzeniem, wciąż trzeba się liczyć z prawdopodobną utratą gwarancji na telefon, jeśli dotychczas jeszcze obowiązywała.

Nad rootowaniem powinni zastanawiać się tylko fani nowinek technologicznych, którzy lubią grzebać w ustawieniach urządzeń i dopasowywać je do swoich preferencji. Dodatkowo, niektóre zaawansowane aplikacje nie działają bez roota, więc, jeśli czujemy potrzebę ich użytkowania, uzyskane dostępu do uprawnień administratora również może być użyteczne. Niezależnie od sytuacji, trzeba jednak dobrze to rozważyć i być świadomym związanego z tym ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here