Rolą lidera zespołu jest nie tylko nadzorowanie swoich podwładnych. Powinien on również pełnić rolę spoiwa zespołu, zapobiegać konfliktom i utrzymywać odpowiedni poziom motywacji członków swojej grupy. Jakie metody powinniśmy więc stosować, aby motywacja pracowników naszego zespołu pozwalała na optymalną pracę?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-motywowac-pracownikow/

Różne sposoby motywowania pracowników

Większość narzędzi jakie mamy do dyspozycji mieści się w schemacie „kij lub marchewka”. Oznacza to, że motywacja pracowników sprowadza się najczęściej do przyznawania im odpowiednich nagród oraz – jeśli zajdzie potrzeba – karania ich za złe zachowania. Skąd jednak wiedzieć, jak powinniśmy postąpić w danej sytuacji?

Motywacja pozytywna

Badania wskazują na to, że jeżeli chcemy umocnić w kimś nawyki i działania jakie uznajemy za pozytywne, odpowiednia nagroda sprawdzi się lepiej niż jakakolwiek kara. Jeżeli więc widzimy, że któryś z naszych pracowników stara się wyjątkowo mocno lub zaimponował on nam czymś innym, nie wahajmy się go pochwalić lub nawet (w zależności od zasług) pójść o krok dalej. Bonus w postaci premii, wolnego płatnego dnia czy wyróżnienia na tle reszty zespołu. To powinno utrzymać u tej osoby wysoki poziom motywacji. Jednak to nie wszysztko, działanie to również pokaże pozostałym, że starania w twoim zespole są dostrzegane i nagradzane.

Motywacja negatywna

Analogicznie do powyższego schematu, w przypadku chęci stłumienia negatywnych zachowań, kary pozwalają osiągać najlepsze rezultaty. Jeżeli więc twój pracownik notorycznie się spóźnia, kwestionuje twój autorytet, psuje atmosferę zespołu i pogarsza motywację pracowników, pora zastanowić się nad przykładnym ukaraniem tej osoby.

Zacząć można od „wezwania na dywanik”. W skrajnych sytuacjach możemy również pokusić się o odebranie takiej osobie premii lub w najgorszym wypadku – zwolnienie. Należy zadbać o to, aby członkowie zespołu czuli, że złe zachowania nie są tolerowane. W innym wypadku będą odnosić wrażenie, że osoba która nie pracuje tak ciężko jak oni nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. W takim wypadku może mieć to katastrofalny wpływ na morale całego zespołu.

Zobacz też: http://2strony.pl/czym-cel-smart/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here