W wielu firmach czy instytucjach coraz chętniej wykorzystuje się technologie interaktywne. Nie inaczej jest w szkołach, które coraz częściej posiadają budżet na inwestycję w tego typu. Jednym z częstych dylematów jest zdecydowanie się albo na monitor interaktywny, ale na interaktywną tablicę. Postaramy przedstawić się plusy i minusy każdego z rozwiązań i pomóc w podjęciu tej właściwej decyzji.

Cień lub jego brak

To pierwszy aspekt, który chwielibyśmy poruszyć. Gdy uczeń lub nauczyciel pracuje przy monitorze interaktywnym, problem cienia nie występuje. Pojawia się on, jednak, gdy korzystamy z tablic interaktywnych. Wynika to z faktu, że korzystają one z projektorów. Osoba stająca pomiędzy nim a tablicą rzuca cień na obszar, na którym pracuje. W tym wypadku istnieją dwa rozwiązania – albo przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy i przystosować swoją postawę tak, aby zminimalizować efekt, albo postawić na nowoczesne tablice interaktywne, gdzie najnowsze technologie sprawiają, że efekt cienia jest znacznie minimalizowany.

Wielkość i jakość obrazu

W przypadku sal lekcyjnych istotne jest to, aby prezentowane na tablicach lub monitorach treści były dostępne dla wszystkich uczniów w klasie, nawet tych, którzy znajdują się na samym końcu sali. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest postawienie na tablicę lub monitor o wielkości około 70, lub 80 cali. W obu tych opcjach są to rozwiązania możliwe do spełnienia, jednak tablice interaktywne są urządzeniami znacznie tańszymi niż monitory.

Tak duża wielkość monitorów interaktywnych znacząco wpływa na ich cenę. W zależności od producenta konkretnego sprzętu, w cenie jednego monitora interaktywnego możemy kupić nawet kilka interaktywnych tablic. W wielu przypadkach taka dysproporcja cenowa może przeważyć i skłonić do zakupu właśnie tablic interaktywnych.

Warto jednak pamiętać, że za większymi kosztami idzie również wyższa jakość – w tym przypadku tyczy się to, chociażby, jakości obrazu i jego rozdzielczości. W przypadku tablic interaktywnych nie jest ona zbyt duża. W przypadku monitorów interaktywnych możemy mówić o rozdzielczości sięgającej fullHD lub nawet 4K. To wyniki, których tablic interaktywne nie mogą nam zapewnić.

Awaryjność

Oczywiście będzie ona różna dla produktów różnych marek, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku tablic interaktywnych musimy liczyć się nie tylko z potencjalnymi problemami z samą tablicą, ale również z projektorem. W jego przypadku konieczne będzie przynajmniej regularne wymienianie jego lampy oraz zadbanie o czystość filtrów wykorzystywanych w danym urządzeniu. Problemów tego typu nie zaznamy oczywiście w przypadku interaktywnych monitorów.

Warto też podkreślić, że żywotność monitora interaktywnego jest dłuższa od żywotności tablic. Różnica jest dość znacząca – monitor może funkcjonować nawet dwa, do pięciu razy dłużej, co jest kwestią bardzo znaczącą w perspektywie zakupu urządzenia na dugie lata.

Zastosowanie i funkcjonalność

To kolejny aspekt, który koniecznie trzeba rozwinąć. W tym jednak wypadku nie możemy wskazać faworyta – zarówno w jednym, jak i drugim przypadku możemy korzystać z dedykowanych aplikacji, które z powodzeniem wykorzystywane są m.in. w edukacji, podczas prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Monitory i tablice interaktywne – gdzie je kupić?

Jeżeli potrzebujesz interaktywnych urządzeń czy to do szkoły, czy w zupełnie innych celach – zawsze warto stawiać na jakość i profesjonalizm. Dlatego właśnie już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Videofonika. Mają oni do zaoferowania również inne interaktywne urządzenia, jak ściany, stoły czy totemy interaktywne. Ich sprzęt od dawana sprawdza się w trakcie nawet najbardziej wymagających wydarzeń czy podczas naprawdę intensywnej eksploatacji.

Zapraszamy do kontaktu z ich działem obsługi – specjaliści zatrudnieni przez Videofonikę pomogą wybrać idealne rozwiązania, które na pewno spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki temu możesz być pewny, że sprzęt, który zakupisz, będzie bardzo trafną inwestycją na długie lata.

Monitory interaktywne

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here