Jednym z powodów, dlaczego porzucamy mieszkanie w bloku na rzecz domku jednorodzinnego, jest nieporównywalnie wyższy komfort życia. Ta przestrzeń – zarówno w domu, jak i na działce jest o wiele większa niż to, co mamy zapewnione, mieszkając na osiedlu. Ile jednak powinien wynosić metraż domu, aby można było powiedzieć, że jest wystarczający? To tak naprawdę zależy od wielu czynników.

O czym w pierwszej kolejności pomyśleć?

O tym trzeba pomyśleć dużo wcześniej, jeszcze przed wyborem projektu (polecamy projekty domów jednorodzinnych – domoweklimaty.pl) i wziąć pod uwagę najważniejsze wytyczne: czyli liczbę domowników oraz na jakiej powierzchni dotychczas mieszkaliśmy. Równie ważne są jednak nasze możliwości finansowe. Oczywiście, jak nie mamy problemów z pieniędzmi, to nie musimy rezygnować z niektórych pomieszczeń. Częściej się zdarza niestety, że trzeba wybrać rozwiązanie kompromisowe. Niech będzie mimo to najlepsze z możliwych. Wiadomo, wielkość domu ma ogromne znaczenie, ale przede wszystkim musi być komfortowe. Niech nam więc “pogoń” za dodatkowymi metrami nie przysłoni najważniejszego – komfortu codziennego życia

Ważna rola działki

To na co się zdecydujemy, jest też zależne od wielkości i rodzaju posiadanej działki. Jak jest ona nieduża i wąska, to nie pozostaje nam nic innego, jak projekt domu z piętrem lub poddaszem. Mały metraż może też sprawić, że trzeba pomyśleć o wybudowaniu piwnicy lub chociażby częściowego podpiwniczenia. Pamiętajmy jednak, że to najdroższe kondygnacje. Jak zaś nasza działka jest obszerna, to nasz wybór się zwiększa i możemy przebierać w wielu innych projektach.

Wygodny dom – co to w ogóle oznacza?

To miejsce z odpowiednią ilością pomieszczeń mieszkalnych, ale nie tylko, bo równie ważne są pomocnicze, gospodarcze i techniczne. W takim domu układ funkcjonalny stoi na bardzo wysokim poziomie, a więc jest optymalnie rozplanowany. Wszystkie pomieszczenia są tak zlokalizowane, że układ domu jest przejrzysty. Pomagają też w tym jasno wydzielone strefy – dzienne, nocne i gospodarcze. Warto zawsze stawiać na najprostsze rozwiązania technologiczne i w pełni czytelną komunikację wewnętrzną.

Jaki metraż dla 3-4 osobowej rodziny?

Obecnie najczęściej spotyka się rodzinę 2+2, czyli dwoje rodziców i dwójka dzieci. Dla tylu osób nie potrzeba specjalnie dużej powierzchni. Załóżmy, że na osiedlu mieszkaliśmy na metrażu około 70m2, to teraz spokojnie wystarczy nam od 90 do 150 m2. Obowiązkowe pomieszczenia to oczywiście sypialnia rodziców oraz sypialnie osobne – dla każdego dziecka, salon, kuchnia i łazienka (a najlepiej dwie lub jedna łazienka plus jedna toaleta). Warto pomyśleć również o dodatkowym pokoju oraz o strefie gospodarczej.

A co z większą rodziną?

Dla większej ilości domowników, załóżmy 5-6 osób, naturalnie potrzeba więcej, a więc proporcjonalnie zwiększa się liczba sypialni, a także wielkość poszczególnych stref i pomieszczeń. Optymalny metraż powinien wahać się od 150 do 250 m2. Najważniejsze, aby pomieszczenia były przestronne, nie przesadźmy jednak z ich wielkością, bo zamiast stać się komfortowe, będą nie tylko trudne do ogrzania, ale zbyt obszerne i nieestetyczne.

To, w jakim domu zamieszkamy, zależy od wielu czynników. Starajmy się już jednak podczas wyboru projektu patrzeć na naszą sytuację życiową przyszłościowo. Oceniać trzeźwo obecny stan, ale i patrzeć czy coś w przyszłych latach się nie wydarzy (powiększenie rodziny, wyjazd dzieci na studia, za granicę), bo to również ma niebagatelny wpływ, na to, jaki metraż będzie optymalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here